اخبار ملکی | دوشنبه، 29 خرداد 96

سه ایراد عمده مالیات تازه مسکن

معاون وزیر راه و شهرسازی ازدست ‌کم سه ایراد عمده درقانون تازه مالیات برساخت و اولین فروش واحد های مسکونی نوساز،خبر داد و گفت: درپی اصلاح این قانون هستیم.

به گزارش سایت دلتا به نقل ازایسنا، حامد مظاهریان درمورد نقاط قوت وضعف آیین نامه مالیات برساخت و ساز، گفت: با ابلاغ آیین نامه مالیات برساختمان های نوسازبا تغییررویکرد دردریافت مالیات ازفعالیت ساخت و فروش ساختمان روبه رو شده ایم . ماجرا ازاسفند ۹۴ که قانون مالیاتهای مستقیم درمجلس شورای اسلامی اصلاح شدآغاز می شود. درماده ۷۷ آن پیش بینی شده که ازفعالیت های خرید و فروش ساختمان نیزمانند سایرصنوف براساس میزان سودآوری آنها مالیات گرفته شود.

وی افزود: نگاه تازه به جای در نظرگرفتن رقم ثابت برای مالیات ساخت وساز، به رویکرد مبتنی برسنجش سودآوری تغییر یافته ومتناسب با اظهارنامه واتفاقات فرآیند ساخت تغییر کرده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه همه با این اصل قضیه که مالیات عادله باید درامرساخت و ساز وضع شود موافقند گفت: حتی کسانی هم که درکارساخت وسازمشغولند براین موضوع اتفاق نظر دارند. اما به نظر می رسد اصلاحیه نقطه ضعف هایی دارد و موضع رسمی دولت این است که بتواند این نقاط ضعف را کاهش دهد.

مظاهریان تصریح کرد: یکی از مهمترین نقاط ضعف این است که میزان مالیات مسکن به نوعی قابل مذاکره شده است. در دوره قبل قیمت‌ها ثابت و میزان مالیات مشخص بود اما هم اکنون چون مسکن صنعتی است که با بخش های مختلف درگیراست و استخراج قیمت و سود آن می‌تواند متفاوت باشد اصلاحیه تازه، میزان مالیات را قابل‌ مذاکره می‌کند که این کارخوشایند نیست .

وی ایراد دیگررا احتمال دامن زدن به خرید وفروش قولنامه‌ ای دانست وگفت: دراین آیین‌نامه آمده مسکن نوسازتا سه سال بعد ازاتمام پایان کارشامل مالیات می شود و اگرسه سال بگذرد قانون‌ گذارفرض را بر این گذاشته که مسکن برای مصرف ساخته شده و شامل مالیات نمی‌شود. البته این رویکرد مثبت است اما این نگرانی را ایجاد می‌کند که به معاملات غیررسمی و قولنامه ای روی آورده شود.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: نقد دیگروارد براین اصلاحیه این است که اعلام شده است شرکت های حرفه ای نسبت به کسانی که املاک خردتر را می سازند مالیات کمتری بپردازند. این می تواند با سیاست های اصلی که باید به سمت ساخت و سازهای حرفه ای تروحقوقی ترحرکت کند منافات داشته باشد.

منبع:
دلتا

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما اولین باشید.

ارسال نظر شما

جشنواره لبخند طلائی دلتا همیـن حالا در جشنواره شرکت کنید