فناوری های نوین ساختمان | دوشنبه، 29 خرداد 96

سازه های شگفت انگیز دنیا

 در سال‌های آینده ، ساختمان‌ های برجسته و قابل توجه زیادی ساخته خواهد شد ، از بلندترین آسمانخراش دنیا گرفته تا دفتر اداری یکی از غول ‌های تکنولوژی و حتی باغ عمودی در تایوان؛ با ما همراه باشید تا پنج ساختمان شگفت‌انگیز دنیا را که درآینده تکمیل می‌شوند، ببینیم.

برج جده | Jeddah Tower

معماربرج‌ساز Adrian Smith، آسمانخراشی را طراحی کره که برج جده نام دارد و بیش از یک کیلومتر، یعنی بطور دقیق ۱,۰۰۷ متر ارتفاع خواهد داشت.
برای تصور ارتفاع و عظمت این برج، دو ساختمان امپایراستیت نیویورک را روی هم بگذارید، یا سه برج ایفل! این برج در ساحل بندردریای سرخ شهر جده ساخته خواهد شد و زیربنایی حدود ۵.۷ میلیون فوت مربع (۵۳۰,۰۰۰ متر مربع) را اشغال خواهد کرد. طراحی نوآورانه مثلثی شکل که از برگ‌های گیاهان بیابانی الهام گرفته است، باعث ایجاد مقاومت در برابر بادهای شدید در ارتفاعات بالا می‌شود. ساخت این برج در سال ۲۰۲۰ به پایان می رسد.پارک اپل | Apple Park
این ساختمان یکی دیگر از پنج ساختمان شگفت‌انگیزاین فهرست و توسط Norman Foster طراحی شده است. نام این پردیس آینده‌ ی اپل، پارک اپل (Apple Park) نام دارد و تلفیقی خیره کننده از معماری سبزوتکنولوژی مدرن خواهد بود.

در واقع پارک اپل دربزرگترین پنل‌های شیشه خمیده دنیا جای خواهد گرفت و گفته می‌شود، بزرگترین ساختمان جهان است که از سیستم تهویه طبیعی استفاده خواهد کرد. تمام برق مورد نیازهم ازتعداد زیادی پنل خورشیدی ۱۷ مگاواتی تامین خواهد شد. این مجموعه که ۲.۸ میلیون فوت مربع (۲۶۰,۱۲۸ متر مربع) زیربنا دارد، محل کار ۱۲,۰۰۰ کارمند خواهد بود.
فضای زیبای آن شامل ۹,۰۰۰ درخت و گیاه بومی و مقاوم دربرابرخشکسالی و کم آبی است هم  بسیار دیدنی خواهد بود.

موزه لوکاس | Lucas Museum
 

کمترسازه‌ ای را می‌توان دید که مانند موزه لوکاس آنقدرپستی و بلندی داشته باشد و ازهمه مهم‌ تربتواند آن را تحمل کند. این سازه توسط استودیوی معماری MAD طراحی شده که شبیه کارقبلی و تکمیل شده‌ شان، خانه اپرای هاربین است.

موزه هنرهای داستانی لوکاس با سرمایه گذاری بیش ازیک میلیارد دلار درپارک نمایشگاهی لس آنجلس ساخته خواهد شد. زیربنای این سازه حدود ۲۷۵,۰۰۰ فوت مربع (۲۵,۵۴۸ متر مربع) و شامل کلکسیونی ازنقاشی‌ها، آثارهنری و تاریخی به همراه نمایش‌های فیلم، نمایشگاه ‌ها، سخنرانی‌های عمومی و ورکشاپ‌ هایی خواهد بود که برای بازدیدکنندگان برنامه ریزی شده است.

یک رستوران، سینماها و سالن‌های تئاتر چند گانه، کافه، سالن‌های همایش، کتابخانه و فروشگاه موزه‌ای هم برای جای گیری در این موزه طراحی شده‌اند. تاریخی برای پایان ساخت این پروژه اعلام نشده است .

 باغ عمودی آگورا | Agora Garden Tower
این آسمانخراش سبزومارپیچ طرح‌ معماربلژیکی Vincent Callebaut، وشبیه ساختار DNA است و چرخشی ۴.۵ درجه‌ ای درهرطبقه داشته که از طبقه اول تا آخر که می‌شود ۲۰ طبقه، ۹۰ درجه چرخش وجود دارد. علاوه بر این، ۲۳,۰۰۰ درخت در این برج، روی زمین و دربالکن‌ها کاشته خواهد شد. سیستم بازیافت و جذب آب و همینطور۱۰,۷۶۳ متر مربع پنل خورشیدی، ازدیگر امکانات این آسمانخراش دوست‌دارمحیط زیست است. باغ عمودی آگورا به عنوان یکی از پنج ساختمان شگفت‌انگیز احتمالا در سپتامبر ۲۰۱۷ تکمیل و آماده می‌شود.لیزا سوهو | Leeza Soho

 برج Leeza Soho اثر زاها حدید درشهرپکن، ساخته می شود که  درمیان آن‌ها می درخشد. معمار برجسته زاها حدید، این ساختمان را قبل از مرگش طراحی کرده است.

درون این برج که ۲۰۷ متر ارتفاع خواهد داشت، به دو نیمه‌ ی مساوی تقسیم  و با بزرگترین میان ‌تالارجهان به صورت مارپیچ به هم متصل شده است. دیوارهای شیشه‌ ای انرژی-بازده با تهویه‌ طبیعی به همراه جمع‌ آوری آب و سیستم آب خاکستری هم از دیگر ویژگی‌های این ساختمان‌اند. انتظار می‌رود لیزا سوهو در اواخر سال ۲۰۱۸ تکمیل شود.

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما اولین باشید.

ارسال نظر شما

جشنواره لبخند طلائی دلتا همیـن حالا در جشنواره شرکت کنید