اخبار ملکی | یکشنبه، 28 خرداد 96

طرحی ارزان برای خانه دار کردن مردم

به گفته دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ،هزینه ایجاد شغل دربخش مسکن بالااست اما ارزش دارد، چون اشتغال پایدارایجاد می‌شود. او ازدولت می خواهد که طرحی ارزان قیمت را برای خانه ‌دارکردن مردم اجرا کند که بازارکارومسکن با هم رونق گیرد.
هادی ابوی اظهار کرد: اگر درپی شغل پایدار هستیم باید کالای خوب و با کیفیت و خدمت‌ رسانی مطلوب  عرضه کنیم .خدمت و تولید خوب هم با قراردادهای موقت کار ایجاد نمی‌شود بلکه کارگرباید امنیت شغلی داشته و به لحاظ روانی ومعیشتی تامین باشد.

گزارش سایت دلتا به نقل ازایسنا حاکی است ، اوبا بیان اینکه سرمایه همه جا کارسازنیست ونمی‌شود فقط با پول ،تولید خوب داشته باشیم، افزود: نیروی انسانی رکن اصلی تولید خوب واشتغال پایداراست. کارفرمایی که ازتولید ش راضی است وبازارفروش خوبی برای محصولاتش دارد، به این سبب است که کارگرش ازاورضایت دارد و متقابلا اوهم ازنیروی انسانی‌ راضی است. چنین کارگری درهرشرایطی کارفرما را درک می‌کند و کیفیت کار را نادیده نمی‌گیرد.

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران درپاسخ به این پرسش که درکدام بخش‌ها می‌توان اشتغال پایدارایجاد کرد؟ گفت: یکی از بخش‌هایی که می‌تواند اهداف اشتغال پایدار را محقق کند، بخش مسکن است. اگر چه هزینه ایجاد شغل دراین بخش بالا است اما کارهای عمرانی و ساخت و ساز، ما را به اشتغال پایدار می‌رساند.

ابوی با بیان اینکه دربخش مسکن هزینه زیادی برای اشتغالزایی و تامین زیرساختها لازم است اما این هزینه ارزش دارد چون به پایداری وماندگاری شغل منجرمی‌شود،افزود: اشکالی که دربخش مسکن وجود دارد این است که هیچگاه محاسبه و نیازسنجی دقیق ازتعداد واحدهای مسکونی مورد نیازدرکشورصورت نمی‌گیرد. مثلا مسکن مهرومسکن اجتماعی درکشوربه اجرا درآمدند اما چقدردرخانه دار کردن مردم موفق بوده اند.؟

وی خاطرنشان کرد:انبوه ‌ساز،به قدرت خرید مردم توجه ندارد، یک آپارتمان را متری سه میلیون تومان می‌سازد، هنگام فروش متری ۴ میلیون تومان می‌فروشد اما کسی نمی‌خرد، چون قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته است  ودریافتی ناچیز آنها سهمی برای پس انداز و خرید مسکن باقی نمی‌گذارد.

این مقام مسئول کارگری با بیان اینکه مشاغل زیادی وابسته به مسکن وجود دارد، گفت: هم اکنون ۶۰۰ شغل غیرمستقیم دربخش مسکن وجود دارد که ازخاک برداری، جوشکاری وبنایی تا تزیینات ساختمان را شامل می‌شود. اگر دولت دربخش مسکن وارد شده و سرمایه‌ گذاری کند هم اشتغال به وجود می‌آید و مردم صاحبخانه می‌شوند و هم بازارمسکن و کار با هم رونق می‌گیرد.

به گفته ابوی، مردم عادی قادر به دادن اقساط سنگین وام مسکن نیستند و دولت باید طرحی  کارشناسی شده و ارزان قیمت را پیش‌بینی کند که هم بازار مسکن از رکود در آید وهم قشرهای ضعیف و کم درآمد بتوانند ازنعمت مسکن مناسب و ارزان بهره مند  شوند.
دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران به دولت پیشنهاد کرد: مراکز خرید، پاساژها و مغازه‌های بدون استفاده ‌ای که درنقاط مختلف شهر وجود دارد و بخشی ازآنها متعلق به شهرداری است را با هزینه اندک دراختیار کارآفرینان و جوانان جویای کار قرار دهد و مشاغل و صنوف خدماتی را در آنها مستقر کند.

منبع:
دلتا

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما اولین باشید.

ارسال نظر شما

جشنواره لبخند طلائی دلتا همیـن حالا در جشنواره شرکت کنید