اخبار ملکی | شنبه، 27 خرداد 96

بازار ملک از نگاه مطبوعات

روزنامه دنیای اقتصاد - اظهارنظر رئیس سازمان مالیات درباره فرمول جدید «مالیات مسکن»
رئیس کل سازمان امورمالیاتی کشور با اشاره به اخذ مالیات بردرآمد ساخت و ساز بر مبنای سود و زیان و متناسب با وضعیت و شرایط حاکم بربازارمسکن وهمچنین شرایط اقتصادی، گفت: مصوبه جدید مالیاتی تاثیری برقیمت مسکن ندارد.
سیدکامل تقوی‌نژاد، اظهارکرد: بخش مسکن یکی ازبخش‌های مولد درکشوراست و به ‌رغم اینکه اخذ مالیات بر درآمد ازاین حوزه در قانون وجود داشته و مطالبه نیز می‌شده، اما درقانون جدید مالیات‌های مستقیم مصوب 31 تیرماه 1394، قانونگذار با رویکرد عدالت محوری و رفع تبعیض، تدابیر جدیدی را برای اخذ مالیاتی مشابه سایرتولیدکنندگان اتخاذ کرده است. رئیس‌کل سازمان امورمالیاتی کشورخاطر‌نشان کرد: سازندگان مسکن مانند هر فعال اقتصادی دیگرحوزه‌های تولید، مطابق قانون مشمول پرداخت مالیات بردرآمد ناشی ازساخت وسازبرمبنای سود و زیان هستند و البته براساس آیین ‌نامه مذکور، نرخ مالیات بردرآمد اشخاص حقیقی و حقوقی که به ساخت و فروش ساختمان مبادرت دارند، با دیگر فعالان اقتصادی همسان‌سازی شده و بین 15 تا 25 درصد تعیین شده است که این نرخ مطابق نرخ ماده 131 و ماده 105 قانون مالیات‌های مستقیم است.رئیس‌کل سازمان امورمالیاتی کشورخاطرنشان کرد: قیمت زمین یکی ازپارامترهای اصلی ازقیمت واحد ساخته ‌شده خواهد بود وبا توجه به مصوبه دولت برای سازندگان این مشوق را درنظرگرفته ‌اند که ارزش روززمین درتاریخ فروش واحد ازارزش فروش ساختمان کسرمی‌شود، یعنی فقط سود و زیان ناشی ازاحداث اعیانی (ساختمان) روی زمین مشمول مالیات می‌ شود و سود ناشی از اضافه ارزش زمین که در طول مدت ساخت ایجاد می‌شود، مشمول مالیات نخواهد بود.

روزنامه آرمان امروز- شایعه گرانی مسکن، کمکی به رونق این صنعت نمی‌کند
یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت که شایعه گرانی مسکن، کمکی به رونق این صنعت نمی‌کند بلکه موجب رکود می‌شود.
محمد حسینی اظهار کرد: در چند روزاخیر ازگوشه وکنارخبرگران شدن ساختمان وبه تبع آن کرایه خانه شنیده می شود، با توجه به زمان تغییر و جابجایی افراد مستاجراین موضوعات تنها موجب نگرانی در جامعه خواهد شد. وی افزود: صنعت ساختمان و مسکن را می توان به عنوان موتور محرکه اقتصاد نامید زیرا بسیاری از مشاغل و صنایع وابستگی مستقیم به این صنعت دارند، عرضه و تقاضا در بازار مسکن به حد قابل قبول رسیده و شایعه گرانی کمکی به رونق این صنعت نمی کند بلکه موجب رکود نیزمی شود.این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: تنها تغییردرنرخ سود تسهیلات بانکی و همچنین نرخ سود سپرده های بانکی می تواند به گردش سرمایه توسط مردم از بانکها به حوزه مسکن  کمک کند و باعث رونق و اشتغال دراین صنعت شود، لذا شایعات موجود درجامعه که توسط بنگاه‌ ها و املاک ایجاد می شود تنها موجب نگرانی مردم خواهد شد و کمک به خروج رکود از صنعت ساختمان را نخواهد کرد.

هفته نامه پیام ساختمان - بازار مسکن دیگردچارانفجارقیمت نمی شود
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: با وجود تعداد زیاد واحد های خالی ازسکنه بعید است که رقم‌های اجاره درفصل نقل وانتقالات انفجاری باشد.
حامد مظاهریان ، با اشاره به اینکه نرخ‌ اجاره برابر با نرخ تورم حرکت می‌کند، گفت: واقعیت این است که در فصل رونق جابه‌ جایی مستأجران، به دلیل افزایش میزان تقاضا، نرخ‌ها کمتر تغییرمی‌کنند. وی در ادامه افزود: با توجه به تعداد زیاد واحدهای خالی ازسکنه بعید است که رقم‌های اجاره انفجاری باشد و همین میزان می‌تواند قیمت اجاره در بازار را کنترل کند. به گفته بسیاری ازکارشناسان و مشاوران املاک با توجه به نزدیک شدن فصل نقل و انتقالات، نرخ‌های اجاره افزایش می‌یابد، که البته این نرخ‌ها بیش از ۱۰ تا ۱۵ درصد نخواهد شد. در حال حاضر بازار مسکن در رکود ۴ ساله به سر می‌برد و نشانه‌های پیش رونق پس از گذشت ۴ سال در این بازار دیده شده است.

روزنامه ایران - 15 درصد مبلغ وام مسکن باید اوراق خریداری شود
این روزها قیمت هربرگ اوراق تسهیلات مسکن بنا برزمان سررسید درفرابورس ایران از حدود ۷۵ هزار تومان تا حدود ۷۷ هزار و ۵۰۰ تومان داد و ستد می‌شود و زوج‌های تهرانی برای گرفتن وام مسکن ۱۱۰میلیون تومانی باید تقریباً ۱۶ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان تسه خریداری کنند. مبلغ تسه‌ ای که باید خریداری شود برای تمام زوج‌های ایرانی، تقریباً ۱۵ درصد ازمبلغ کل وام است. زوج‌های تهرانی با خرید ۲۰۰ برگ از اوراق تسهیلات مسکن می‌توانند تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان وام دریافت کنند که به این مبلغ ۱۰ میلیون تومان وام جعاله تعلق می‌گیرد.

منبع:
دلتا

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما اولین باشید.

ارسال نظر شما

جشنواره لبخند طلائی دلتا همیـن حالا در جشنواره شرکت کنید