اخبار ملکی | پنج شنبه، 25 خرداد 96

بیش از700 هزار خانوار در انتظارپایان اجاره نشینی

بالغ بر۷۲۴ هزارمتقاضی مسکن مهردرانتظار تحویل واحدهای خود هستند و این درحالی است که پیشرفت فیزیکی این طرح به بیش از۹۶ درصد رسیده است.
آمار نشان می دهد ،دولت یازدهم طی چهار سال ،۵۵ درصد مسکن مهر را تحویل داده ، یعنی سهم دولتهای نهم و دهم از کل واحدهایی که تا کنون به دست متقاضیان رسیده ۴۵ درصد است. ۶۹۰ هزار واحد در دولت قبل و۸۵۰ هزار واحد دراین دولت به متقاضیان واگذار شده است .

به گزارش سایت دلتا به نقل ازایسنا، دو میلیون و۲۶۲ هزار واحد مسکن مهرمتقاضی دارد که تا کنون یک میلیون و۸۳۰ هزار واحد افتتاح وازاین تعداد یک میلیون و۵۳۸ هزار واحد واگذارشده است. بنابراین ۷۲۴ هزار متقاضی هنوزخانه خود را تحویل نگرفته اند؛ خانه هایی که عمدتا دچار کمبود زیرساخت هااست .

واقعیت این است که مسکن مهربا توجه به تورم عمومی درسالهای دولت قبل متحمل میانگین ۲۰ درصدی تورم سالانه شد وهرچه پروژه ها به دلایل متعدد طول کشید این میزان تورم نیزقیمت مصالح و دستمزد را بالا برد. به همین سبب  چاره ای جزافزایش وام نبود. درپایان دولت دهم وام مسکن مهر۲۵ میلیون تومان بود که دولت یازدهم آن را ابتدا به ۳۰ و سپس به ۴۰ میلیون تومان افزایش داد. با این دواقدام سرعت ساخت و سازفزونی گرفت و حالا ۹۶.۳ درصد واحدها تکمیل شده و بقیه نیزدرمرحله نازک کاری قرار دارند.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی درطرح مسکن مهربا اشاره به مشکلات تامین مالی مسکن مهر طی سال‌های اخیر می گوید: با وجود این عملکرد دولت تدبیر و امید نسبت به دولت قبل بالاتراست و اگرمشکلات مالی نداشتیم سال 1394 پروژه به پایان می‌رسید. الان هم چیزی باقی نمانده است. کمتر از۱۰۰ هزار واحد باقی مانده که به زودی تمام می‌شود.

احمد اصغری مهرآبادی افزود: دولت درماه‌ های اخیر۸۰۰ میلیارد تومان ازاسناد خزانه دراختیار وزارت نیرو ، ۲۰۰ میلیارد تومان نیزبرای تکمیل و آماده‌سازی خدمات زیربنایی و روبنایی دراختیار وزارت راه و شهرسازی قرارداده است . ازاین رقم ۱۳۰ میلیارد تومان را به پردیس اختصاص دادیم و قول می‌دهم که پردیس امسال تمام شود.
وی با اشاره به افزایش سقف تسهیلات مسکن مهراز۳۰ به ۴۰ میلیون تومان می گوید: این متمم ۱۰ میلیون تومانی به پروژه ها به خوبی کمک کرد و الان در پردیس پیمانکاران  شبانه ‌روزکار می‌کنند.

این گزارش حاکی است ،از کل واحدهای باقی مانده مسکن مهر حدود ۸۲ هزار واحد درپردیس قرار دارد. سعید غفوری مدیرعامل  شرکت عمران پردیس می گوید :شخصاً  ازسرعت اجرایی کنونی برخی از سازندگان راضی نیستم واقعاً انصاف نیست بعد از حدود پنج سال که از ساخت مسکن های مهر پردیس می گذرد و متقاضیان با صبوری منتظر تحویل واحد هایشان هستند و درشرایطی که منابع مالی بانکی برای تکمیل ساخت واحد ها موجود درنظرگرفته شده ، برخی از سازندگان فصل کاری مناسب را اینگونه از دست بدهند ودرپی بهانه جویی باشند قطعاً با فعالسازی جدی گارگاه ها و راه اندازی شیفت های شب می توان بخشی ازعقب ماندگی موجود را جبران کرد و سال ۹۶ را، سال پایان بخش عمده ای از پروژه مسکن مهر پردیس دانست .

درروزهای اخیر نیزشنیده می شود که به زودی شاهد افتتاح ۱۵۰۰ واحد درفاز۸ پردیس خواهیم بود و نیز تعداد ۱۰ بلوک از فاز ۵ افتتاح، تحویل و فروش اقساطی می شود. همچنین مدیرعامل شرکت عمران پردیس قول داده است که تا پایان امسال مسکن مهر پردیس تکمیل و تحویل متقاضیان شود.

منبع:
دلتا

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما اولین باشید.

ارسال نظر شما

جشنواره لبخند طلائی دلتا همیـن حالا در جشنواره شرکت کنید