فناوری های نوین ساختمان | پنج شنبه، 25 خرداد 96

نمای ساختمان با پوشش فلزی مدرن

پوشش فلزی لایه ای است که درنمای ساختمان قرارگرفته تا خانه را از تاثیرات عناصری مثل آب و هوا  محافظت کرده  وهم چنین نمای فلزی زیبایی به آن ببخشد.

 پوشش فلزی  دارای طیف گسترده ای از فلز روی، آلومینیوم، مس و فولاد و ... که هرکدام ظاهر، ویژگی و رویکرد خاص خودشان را دارند. حتی این روکش های متفاوت می توانند بعضا به شکل عمودی و افقی کنارهم قرار گیرند وبا هم تداخل پیدا کنند تا شبیه به یک آجرکاری و یا تابلو به نظربرسند. معمولا نمای فلزی ازنظر دوام و استحکام  جایگزینی بسیارمناسب برای سایرموادند.
 در این مطلب با چند نوع پوشش فلزی مناسب برای نمای ساختمان آشنا می شوید.

 

۱- آلومینیوم
آلومینیوم از سبکترین و درعین حال مقاوم ترین فلزهایی است که می تواند ازساختمان شما محافظت کند. این ماده به عنوان فلزی نازک و ظریف توانمندی شکل پذیری بالایی دارد اما ،نازکی آن ازنظر دوام بهتر و طول عمربیشتر نیزقابل توجه  است.آلومینیوم جزو فلزهای ضد آب محسوب شده  و ازایجاد رطوبت درهوای مرطوب  جلوگیری می کند؛ بنابراین این فلزبرای نما های خانه های ساحلی نیز گزینه ای مناسب محسوب می شود.

۲- روی
روی فلزی همه کاره است که امروزه نمایی بسیار رایج و فراوان برای ساختمان ها ساخته که جزو عناصرمعماری مدرن نیز شناخته می شود. این فلز بسیار نرم وانعطاف پذیر بوده و برای ساخت و سازهایی با این رویکرد مناسب است. روی فلزی بسیار بادوام محسوب می شود که به نگهداری بسیار کمی نیز احتیاج دارد. مقاومت این فلزدر برابر زنگ زدن کمک می کند که طول عمرش تا چیزی حدود ۶۰ تا ۸۰ سال نیز ادامه یابد. روی برای نمای ساختمان انتخابی پایدار و مناسب است .

3- مس
فلز مس درنمای ساختمان هم برای خانه های سنتی و هم برای خانه های مدرن و معاصر بسیار مناسب است. رنگ برنزمانند فل مس قبل ازآنکه به زنگاری سبزرنگ متمایل شود درگذرزمان وبا فرسایشی که دراثر هوا صورت می گیرد تبدیل به رنگی رنگین کمانی می گردد.مس، فلزی سبک وزن و در عین حال بادوام است که برای نمای ساختمان های بزرگ ،بسیارمهم و مناسب خواهد بود.

۴- فولاد کورتونی
این نوع فولاد دربرابرفرسایش آب وهوایی بسیار با دوام وازآنجا که خالص و بدون آلیاژ است می تواند دربرابرتاثیرات جوی مقاوم باقی بماند.این فلزازنظرترکیبات شیمیایی نسبت به آلاینده های جوی واکنش نشان داده و باعث ترویج بازسازی مداوم از اکسیده شدن می گردد. با وجود ظاهرزنگاری که این فلزدارد ازاستحکام بالایی نیزبرخورداراست. این ویژگی ها است که این فلز را تبدیل به ساختاری ایده آل برای نمای ساختمان از نظر ویژگی های معماری می کند.
نکته ای سیار مهم که باید به آن توجه داشت این است که این فولاد به طورخودآگاه ضد زنگ نیست بلکه با رعایت اصولی می توانید لکه هایی را که  روی سطح آن ایجاد می شوند کاهش دهید.

 

۵- فولاد موج دار

این نوع فولاد بسیار سبک، مستحکم و بادوام است که درمعرض هوا هم مقاومت دارد. الگوی موج مانند این نوع فولاد به خوبی قابل تشخیص است، به طوری که عناصر آن ازسال ۱۸۵۰ درمعماری های مدرن و سنتی استرالیا استفاده می شده است. روکش های این نوع فولاد با عمق و بافتی که دارد می تواند نمای ساختمان را با تنوع در رنگ نیز پوشش دهد. این نوع فولاد ازنظرحفاظت و ماندگاری هم به عنوان پوشش فلزی بسیار مناسب و راحت است.

منبع:
چیدانه

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما اولین باشید.

ارسال نظر شما

جشنواره لبخند طلائی دلتا همیـن حالا در جشنواره شرکت کنید