اخبار ملکی | چهارشنبه، 24 خرداد 96

بازار ملک از نگاه مطبوعات

روزنامه دنیای اقتصاد-  جزئیات مالیات جدید مسکن
 جزئیات کامل مصوبه هیات دولت درباره «فرمول جدید مالیات بر ساخت و فروش مسکن»، از نرخ‌های متفاوت برای شخصی‌سازها و شرکت‌های ساختمانی حکایت دارد. مطابق متن 14 ماده‌ای مصوبه، سازنده‌ های حقوقی برای اولین فروش آپارتمان نوسازها، باید معادل 25 درصد درآمد حاصل ازساخت و فروش، مالیات بپردازند. سازنده‌های حقیقی اما متناسب با میزان درآمد که درسه سطح «تا 50 میلیون تومان»، «تا 100 میلیون» و «بیش از 100 میلیون» طبقه‌بندی شده، برای پرداخت این نوع مالیات، مشمول نرخ‌های 15، 20 و 25 درصد خواهند شد.تا پیش از این، فرمول قدیم مالیات برساخت و فروش مسکن برمبنای «ارزش منطقه‌ ای املاک» محاسبه می‌شد اما با فرمول جدید، «سود سازنده»، ملاک عمل قرارمی‌گیرد که همین تغییر، درآستانه ورود بازار ساخت‌ و‌ساز به فازرونق، هزینه مالیاتی فعالان ساختمانی را دستخوش افزایش قابل توجهی کرده است. در عین حال، ساختار جدید مالیات برساخت و فروش مسکن، حاوی 5 «نقطه روشن» همچون «معافیت مشروط عرضه آپارتمان دربافت فرسوده» و «انعطاف دووجهی در نحوه محاسبه ارزش زمین به‌عنوان جزء اصلی قیمت تمام شده مسکن» است. سازنده‌های حرفه‌ای (حقوقی‌ها) اما می‌‌گویند، این فرمول 4 نیروی دافعه برای بازگشت آنها به بازار ایجاد می‌کند.

روزنامه جهان اقتصاد- دریافت مالیات از سازندگان مسکن از جیب مردم پرداخت می شود
رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشورمعتقد است: دریافت هرگونه مالیات ازسازندگان واحدهای مسکونی درکشور درنهایت ازجیب مردم پرداخت خواهد شد.
حسام عقبایی ، افزود: در شرایطی که بازارمسکن درکشوردررکود قراردارد، دریافت مالیات، رکود بیشتری را بر این بازارتحمیل خواهد کرد.وی با بیان اینکه اخذ مالیات ازتولید کنندگان مسکن ازرونق بازار نیزجلوگیری خواهد کرد، گفت: این مساله درافزایش میزان اشتغالزایی و درآمد ها نیزهیچگونه تاثیری نخواهد داشت و ما دراین شرایط بازارمخالف دریافت مالیات از سازندگان مسکن درکشورهستیم.رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور درادامه با اشاره به وضعیت خرید فروش واحدهای مسکونی درکشور وشهر تهران گفت: با وجود آغازماه مبارک رمضان معاملات نسبتا خوب بوده است به طوری که در۲۰ روز خرداد ماه درمجموع ۳۲ هزار و ۲۴۴ واحد مسکونی در کشور خرید و فروش شده است.

عقبایی یادآورشد: در این مدت ۴۲ هزار و ۴۵۵ قرارداد اجاره دردفاتر مشاوران املاک درسطح کشورتنظیم شده و در تهران نیز در۲۰ روز خرداد ماه ۱۲ هزار و ۸۱ قرارداد اجاره بین موجران و مستاجران منعقد شده است.

روزنامه آرمان امروز- افزایش قیمت مسکن با مصوبه جدید مالیاتی
رئیس انجمن انبوه‌ سازان استان تهران گفت: دریافت مالیات از ساخت‌و‌سازباعث افزایش قیمت مسکن وکاهش ساخت‌ و‌ساز می‌شود. حسن محتشم درباره دریافت مالیات از ساخت‌ و‌سازاملاک گفت: مصوبه اقتصادی که دولت درباره مالیات بر ساخت‌ و‌ساز تصویب کرد، ازجمله عوامل بازدارنده تولید و همچنین به فروش نرسیدن واحدهای آماده است. او ادامه داد: درشرایط فعلی که قدرت خرید پایین است و متقاضی خرید مسکن وجود ندارد، دریافت مالیات بردرآمدهای احتمالی باعث می‌شود انگیزه سازندگان برای ساخت‌ و‌ساز کاهش یابد.رئیس انجمن انبوه‌ سازان استان تهران با اشاره به کاهش عرضه در چند سال اخیرگفت: دولت به جای اینکه سدی درمقابل سازندگان قراردهد، باید مشوق‌ هایی برای آنان لحاظ کند تا با عرضه مسکن ازانباشت تقاضا جلوگیری شود. محتشم تاکید کرد: اصولا وقتی کالایی افزایش پیدا می‌کند، در نهایت به مصرف‌ کننده می‌رسد و دربخش مسکن هم به همین گونه است و انبوه سازان مالیات را ازخریداران دریافت می‌کنند. او با بیان اینکه مالیات عامل مهم بازدارنده در بخش رونق بازارمسکن است، تصریح کرد: دولت باید تجدید نظرکند، زیرا با افزایش ساخت‌ و‌ساز نیزمی‌تواند مالیات بیشتری بگیرد.

روزنامه عصراقتصاد - شروع فصل داغ نقل و انتقالات مسکن با تداوم قیمت ها
هرسال ازنیمه خرداد به بعد بازارمسکن رنگ و بوی دیگری می گیرد زیرا بعد ازاین تاریخ این بازارمهم به دلایل مختلفی مانند شروع فصل گرما و تعطیلی مدارس و دانشگاه ها و درامان بودن از وضعیت جوی حاکم بر کشور وارد فاز جدیدی به نام فصل نقل و انتقالات می شود.

در حال حاضر اگر سری به مشاوران املاک خیابان های مختلف پایتخت بزنید متوجه این امرخواهید شد که فقط درهمین یک هفته گذشته بسیاری ازشهروندان برای یافتن فایل مورد نظر خود که متناسب با بودجه، شرایط زندگی و منطقه مطلوب آن ها باشد بسیاربه این فعالان بخش مسکن مراجعه کرده اند.از سویی اگراز این مراجعان سئوال شود که مهم ترین خصیصه برای یافتن مسکن مورد نظرشما چیست پاسخ خواهند داد که ما نیازمند خانه ای هستیم که قیمت ان متناسب با جیب و خرج و مخارجمان باشد و سپس به سراغ دیگر موارد مهم درانتخاب منزل خواهیم رفت البته درمیان کلام خود یادآور می شوند که امیدوارند امسال قیمت اجاره بها تغییر چندانی نکرده باشد. با این حال سابقه ی دیرین جنجال بین مستاجر و مالک برای پرداخت کم و افزایش اجاره وجود داشته است اما چند سالی است که به دلیل رکود بازارمسکن این جنجال فروکش کرده و قیمت ها تقریبا هم ترازبا نرخ تورم افزایش یافته است .

منبع:
دلتا

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما اولین باشید.

ارسال نظر شما

جشنواره لبخند طلائی دلتا همیـن حالا در جشنواره شرکت کنید