اخبار ملکی | سه شنبه، 23 خرداد 96

میانگین نرخ اجاره مسکن در هر متر مربع

بررسی بازار اجاره مسکن شهرتهران نشان می دهد اجاره بهای مسکن صرف نظرازبرخی تغییرات فصلی، همواره روند صعودی داشته ، هرچند درپی کنترل تورم عمومی و ثبات نسبی که ازتابستان سال ۱۳۹۲ در بازار مسکن روی داد، تا حدی از شیب این روند افزایشی کاسته شده است. میانگین اجاره بها در شهر تهران در فصل زمستان سال ۱۳۹۵ حدود ۲۳ هزار و ۴۰۰ تومان به ازای هر متر مربع ودر تابستان ۱۳۹۲ حدود متری ۱۹ هزار تومان بوده است.

به گزارش سایت دلتا به نقل ازایسنا ،بیشترین نرخ اجاره بها درمناطق مختلف شهرتهران متعلق به مناطق ۱، ۲، ۳ و ۶(به ترتیب با قیمت معادل ۴۲، ۴۱، ۳۴ و ۳۳ هزارتومان به ازای هرمتر مربع) و کمترین اجاره بها متعلق به مناطق ۱۱، ۱۹، ۲۰ و ۱۸ (به ترتیب با قیمت معادل ۱۱.۶، ۱۱.۷، ۱۱.۹ و ۱۲.۵ هزارتومان به ازای هرمترمربع) است.

مقایسه آماری بین بازاراجاره بها پیش وپس ازدولت یازدهم نشان می دهد اجاره میان سالهای ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ حدود ۳.۴ و از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ حدود ۱.۵ برابرشده است. این نشان می دهد صرف نظر از رکود یا رونق بازار مسکن، اجاره بها رشد میانگین خود را به طور طبیعی طی می کند.

اما شاخص های سه گانه نرخ  مسکن، نرخ تورم و درآمد خانوار، پیش‌بینی ازآرامش نسبی درفصل جا به‌ جایی را محتمل کرده است. با این ‌که آماراردیبهشت ماه شهر تهران رشد ۱۱.۵ درصدی اجاره بها در مقایسه با مدت مشابه پارسال را نشان می‌دهد، ‌ حسام عقبایی رییس اتحادیه مشاوران املاک  معتقد است :آمار فروردین و اردیبهشت با توجه به نیمه تعطیل بودن وقرارداشتن دربازه زمانی انتخابات، نمی‌تواند ملاک ارزیابی بازار اجاره و نیز خرید و فروش مسکن قرارگیرد. بنابراین افزایش اجاره درشهرهای بزرگ بین ۷ تا ۱۰ درصد خواهد بود.

البته یکی دیگر ازمولفه‌های تاثیرگذار بر بازاراجاره که معمولا موجران ازاین مقیاس استفاده می کنند نرخ سود بانکی است، اما به نظرنمی ‌رسد این شاخص بتواند چندان اثری برنرخ اجاره بگذارد. با این‌که برخی بانک‌ ها با عدول از نرخ ۱۵ درصد سود مصوب شورای پول و اعتبار، سودهای ۲۳ تا ۲۴ درصد به سپرده‌ گذاران پرداخت می‌کنند احتمالا امسال با توجه به رکود نسبی اقتصاد در بازار اجاره، سه مولفه یاد شده می توانند عامل بهره بانکی را خنثا کنند.

حسام عقبایی رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان این‌که تولید مسکن استیجاری می‌تواند راهکاری برای ایجاد تعادل دربازار اجاره باشد گفت: دولت نمی‌تواند به نرخ ‌گذاری ورود کند اما می‌تواند تولید مسکن استیجاری را به منظورتعادل بخشیدن  به بازاراجاره دردستور کارقراردهد. مجالس هفتم تا دهم با تولید مسکن استیجاری موافق بودند.دولت‌ های نهم، دهم و یازدهم نیز با این موضوع موافقت کردند، امیدوارم با توجه به این ‌که مسکن مهر روزهای آخر را سپری می‌کند، دولت برای تولید مسکن استیجاری فضای رقابتی ایجاد کند و نرخ پایه را با تولید مسکن استیجاری بشکند تا کمتر به مستاجران فشار بیاید.

همچنین علی چگنی  مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن  نیزدراین باره اظهار کرد: افزایشی شدید را درنرخ ‌های مسکن چه درفروش و چه دراجاره‌ بها نخواهیم داشت اما افزایش ملایم درحد تورم قابل پیش بینی است.

وی گفت: در اجاره‌ بها نیز روند افزایش نرخ ، ملایم ‌تر ازسال‌های پیش بوده است. باید توجه کنیم که سه مولفه اثرگذار روی نرخ اجاره عبارت از تورم، نرخ  ملک و درآمد خانوارهااست. با توجه به اینکه تورم کاهش یافته و نرخ  ملک نیز تقریبا ثابت مانده است، انتظار نمی رود دربخش اجاره بها افزایش زیادی روی دهد.

منبع:
دلتا

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما اولین باشید.

ارسال نظر شما

جشنواره لبخند طلائی دلتا همیـن حالا در جشنواره شرکت کنید