اخبار ملکی | دوشنبه، 22 خرداد 96

بازار ملک از نگاه مطبوعات

روزنامه ایران - قیمت مسکن به نرخ تورم نزدیک می‌شود
از پاییز ۱۳۹۲ تاکنون نرخ رشد قیمت مسکن شهر تهران همواره پایین‌تر از تورم عمومی بوده است؛ با این حال منحنی قیمت مسکن درحال نزدیک شدن به تورم عمومی است. مقایسه نرخ رشد قیمت مسکن شهر تهران با تورم عمومی نشان می‌دهد که نرخ رشد قیمت مسکن از پاییز ۱۳۹۲ همواره پایین‌ تر ازنرخ تورم عمومی بوده است. در فصلهای بهار و تابستان سال ۱۳۹۵ نرخ رشد قیمت مسکن افزایش ۶ درصدی داشته و به نرخ تورم عمومی نزدیک شده  ولی همچنان کمتر ازنرخ تورم عمومی بوده است. در فصل پاییز و زمستان سال ۱۳۹۵ نسبت به فصل مشابه سال قبل، نرخ تورم عمومی به ترتیب ۹.۲ و ۱۱ درصد و نرخ رشد قیمت مسکن درشهر تهران در این فصل‌ها به ترتیب ۷ و ۷.۵ درصد بوده است که همچنان حاکی از افزایش قیمت مسکن به میزانی کمتر ازنرخ تورم عمومی بوده است.

روزنامه ابرار اقتصادی – افزایش متعارف قیمت ، پیش نیاز ورود مسکن به فاز رونق
رییس انجمن انبوه سازان استان تهران ازافزایش متعارف قیمت مسکن به عنوان پیش نیاز ورود مسکن به فاز رونق نام برد و گفت: افزایش تسهیات ساخت و ساز و تزریق منابع مالی به سازندگان منجر به خروج بازار مسکن از رکود می شود.
حسن محتشم با بیان این که معمولا تاثیرپرداخت تسهیلات و تزریق مالی به بخش ساخت وسازوفعالیت های ساختمانی خود را با وقفه زمانی بیشری نسبت به اثر تسهیلات خرید ملک در بازارنشان می دهد، اظهار کرد: پرداخت تسهیلات و تقویت بنیه مالی خریداران و سازندگان مسکن یکی از مهم ترین عوامل تعیین کننده در زمان و سرعت خروج بازارمسکن از حالت رکود و ورود به فاز رونق است. وی با بیان این که افزایش تسهیلات ساخت و ساز و تزریق منابع مالی به سازندگان منجربه خروج بازارمسکن ازرکود می شود، تصریح کرد: رونق بازارمعاملات مسکن درنتیجه پرداخت تسهیلات خرید آپارتمان خود یکی از عوامل بروز رونق در بازار ساخت واحدهای مسکونی نیزهست،به این معنا که با تقویت قدرت خرید خانوارها برای خرید مسکن، به خصوص در بخش واحدهای مصرفی، تقاضا برای خرید آپارتمان در بازار افزایش می یابد و همین افزایش تقاضا محرک و مشوق خوبی برای سازندگان به منظور ورود به سرمایه گذاری های جدید وبازارساخت و ساز است.

روزنامه جهان اقتصاد- رشد اقتصادی کشور موتور محرکه مسکن خواهد شد
یک کارشناس مسکن  درخصوص واقعی بودن رکود درکشور گفت: اقتصاد ایران با توجه به نرخ رشد اقتصادی مثبت و کنترل تورم در رکود قرار ندارد و تنها بخش هایی مانند مسکن و بازار کار در شرایط رکودی به سر می برند.

مهدی تقوی با اشاره به اینکه رکود در بخش مسکن تحت تاثیر پیش بینی اشتباه سازندگان بود، اظهار داشت: در چند سال گذشته بخش مسکن برای افراد زیادی جذابیت داشت و باعث شد تعداد زیادی به طمع کسب درآمد و سود وارد بخش مسکن شوند، که امروز این وضعیت سبب شده عرضه بخش مسکن از تقاضا پیشی بگیرد و رشد منفی در بخش مسکن ایجاد شود.

وی ادامه داد: به منظور ایجاد رونق دربخش مسکن می بایست صبرکرد تا درآمد های مردم افزایش پیدا کند تا به کمک آن متقاضیان دراین بخش توان خرید یک واحد مسکونی را به دست آورند. این وضعیت هم با روند رو به رشد اقتصاد کشور مهیا خواهد شد. چرا که اگر اقتصاد ایران در همین مسیر حرکت کند درآمدهای مردم نیزافزایش پیدا خواهد کرد.

روزنامه جهان صنعت - 4 هزار نفر با اوراق مسکن وارد فرآیند خرید خانه شدند
بیش از چهار هزار نفر با خرید بیش از ۲۱۲ هزار برگ اوراق حق‌تقدم تسهیلات مسکن وارد فرآیند خرید خانه شدند. هفته گذشته بیش از 516 میلیارد و 741میلیون ریال انواع سود توسط معاونت عملیات شرکت سپرده‌ گذاری مرکزی به 4420 سرمایه گذار پرداخت شد و 41 مورد اصلاح مشخصات و نیز 9 وکالتنامه مورد تایید قرار گرفت. همچنین در جریان معاملات هفته گذشته فرابورس ایران تعداد 4322 نفر با خرید بیش از 212 هزار برگ اوراق حق‌تقدم تسهیلات مسکن وارد فرآیند دریافت تسهیلات از بانک مسکن شدند. براساس این گزارش؛ معاملات حق‌تقدم تسهیلات مسکن از سال 89 در شرکت فرابورس ایران آغاز شده است که هم‌اکنون بیش از 20 نماد حق‌تقدم تسهیلات مسکن در این شرکت معامله می‌شود.

همچنین بر اساس بخشنامه بانک مسکن، نرخ سود تسهیلات خرید خانه، فروش اقساطی و جعاله تعمیر مسکن از 5/18 به 5/17 درصد کاهش یافته و مدت زمان باز پرداخت تعیین شده است.

منبع:
دلتا

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما اولین باشید.

ارسال نظر شما

جشنواره لبخند طلائی دلتا همیـن حالا در جشنواره شرکت کنید