گردشگری | چهارشنبه، 10 خرداد 96

جاذبه های گردشگری تالقان

تالقان منطقه ییلاقی در میان کوه های برفگیر البرز، از غرب کندوان، تا 40 کیلومتری شرق قزوین گسترده شده است. یکی از بخشهای شهرستان ساوجبلاغ از توابع استان تهران است  که در 130 کیلومتری شمال غرب تهران واقع شده از شمال به سلسله جبال البرز ، رامسر و تنکابن و الموت، از شرق به شهرستان کرج، از جنوب به هشتگرد و ساوجبلاغ از غرب و جنوب غربی به قزوین محدود می گردد.

برای رسیدن به تالقان از جاده اتوبان کرج و ورود به جاده سمت راست آن از شهرهای کرج، هشتگرد، آبیک گذشته و 4 کیلومتر بعد از آبیک، به جاده انحرافی و اختصاصی تالقان می رسید پس از رد شدن از زیاران و طی مسافت 28 کیلومتر از کناره اتوبان برفرازگردنه ابراهیم آباد، به طرف شمال حرکت کرده  تا وارد دره تالقان شده و به شهرک تالقان برسید.

دریاچه سد تالقان
این دریاچه که در پشت سدی به نام تالقان (از کرج تا شهرک تالقان ۸۲ کیلومتر) قرار دارد دارای محیطی بسیار جذاب و دلنشین است.آب این دریاچه سبز رنگ بوده و دارای چندین نوع ماهی است.

آبشار شلبن (شله بن)
آبشارشله بن یکی از زیباترین آبشارهای تالقان درغرب روستای بزج در ۱۰ کیلومتری شمال شهرک تالقان واقع شده و دارای طبیعتی بکروناب است. این آبشار از قلل خسبان سرچشمه گرفته و مناظر طبیعی اطراف آن بسیار زیبااست.

رودخانه تالقان ( تالقان رود)
رودخانه تالقان یا تالقان رود، رودخانه مهم شهر تالقان و دراستان البرز قراردارد که از کوه های کندوان و کهار بزرگ سرچشمه میگیرد.درازای این رودخانه  حدود ۱۸۰ کیلومتراست .  

روستای جزینان
روستای جزینان یکی از روستاهای بزرگ تالقان است . از ویژگی های این روستا وجود زمینهای هموار و بزرگ و باغهای فراوان است که باعث تلطیف هوای وایجاد چشم اندازهای عالی درآن شده است.

دره  اندرس
اندرس دره ایست در شمال غربی گچسر، جنوب غربی سیاه بیشه و حاشیه غربی گردنه کندوان در جاده چالوس به کرج. به سبب شرایط خاص جغرافیایی منطقه امکان بارش باران حتی در فصل تابستان نیز که فصل مناسب برای پیمایش این دره است وجود دارد، و از طرفی حوزه آبریز این دره بسیار وسیع است.

روستای دیزان
دیزان، روستایی از توابع شهرستان تالقان دراستان البرزاست . این روستا در دامنهٔ رشته کوه البرز مرکزی در بخش بالاتالقان این شهرستان واقع شده که فوق العاده زیبااست.

روستای اورازان
این روستا در مسیر گوران و گلیرد قرارگرفته و مناظری بکر و زیبا دارد. اورازان از جمله روستاهای پر آب منطقه تالقان است و به واسطه چشمه های جوشان که حتی در سال های خشکی نیز پرآب بوده  باغ های وسیع گردو دارد. درقسمت ورودی این روستا تپه ای واقع شده که با قدمت ۴ هزارساله نشان از سابقه طولانی این روستا دارد.

روستای کرکبود
کرکبود روستایی زیبا و کوهستانی در شهرستان تالقان است. در اندرون روستا درختان تنومند ، برافراشته و بلندی قرار دارد که همانند آن در دیگر روستاها کمتر دیده می شود . لابه لای درختان کوچه باغ هایی هست که سایه درختان بلند آن بسیار خنک و دل انگیز است.

آبشار سوهان (چره)
این آبشار در ۲۵ کیلومتری غرب شهرک تالقان البرز و درفاصله تقریبی ۴ کیلومتری شمال غربی روستا قرار دارد. مسیر دسترسی از طریق راه مالروی قدیمی و رفتن به هفت چشمه و گذراز تپه زولکان و خشکه دره امکان پذیراست و با حدود ۱ ساعت و نیم پیاده روی درکوهستان به این آبشار زیبا خواهید رسید.

رود شاهرود
شاه رود به درازای  ۱۷۵ کیلومتر  ازکوه های تخت سلیمان (مازندران) دررشته کوه البرز جنوبی واز پیوستن دو رود الموت رود و تالقان رود ایجاد شده و پس ازگذشتن ازمنطقه الموت استان قزوین و شهرستان تالقان در استان البرز، ایران به سفیدرود می ریزد.

منبع:
همگردی

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما اولین باشید.

ارسال نظر شما

جشنواره لبخند طلائی دلتا همیـن حالا در جشنواره شرکت کنید