اخبار ملکی | دوشنبه، 20 دی 95

بازارملک از نگاه مطبوعات20-10-95

روزنامه جهان اقتصاد - تکان دلار باعث ثبات مسکن شد

یک کارشناس مسکن گفت: نوسان نرخ دلار، جذابیت سرمایه‌ گذاری در این بخش را بالا برد و بازار مسکن که خیلی ملایم در حال خارج شدن از رکود بود مجددا دچار افت معاملات شد.

شهریار شقاقی در گفت‌ و گو با ایسنا اظهار کرد : نوسان ارز حالتی را پدید آورده که الان هرکس سرمایه ای داشته باشد قصد دارد تبدیل به طلا و ارز کند.

از سوی دیگر مسکن که در یک سال اخیر دچار تکان اندکی در افزایش قیمت شده بود با بالا رفتن نرخ ارز مجددا افت کرد.

البته شوک قیمتی در بازار مسکن ایجاد نشده است بلکه این بازار داشت از خواب بیدار می‌ شد. با این حساب حداقل در سال جاری تحولی در بخش مسکن ایجاد نخواهد شد.

وی افزود: هم اکنون متقاضیان بالقوه بازار مسکن دو دسته هستند ؛ عده‌ ای که  پول دارند و با توجه به پایین بودن بازده سرمایه در بخش مسکن پول خود را نگه داشته‌ اند.

عده‌ ای دیگر هم که به منزل مسکونی نیاز دارند اما پول ندارند. بنابراین هیچ‌ یک از دو گروه تحرکی در بازار مسکن ایجاد نخواهند کرد.

این کارشناس مسکن با بیان این‌ که برای خارج شدن مسکن از رکود باید خرید و فروش اتفاق بیفتد ، گفت : مردم باید در جیبشان پول برای خرید مسکن داشته باشند تا سرمایه‌ گذاران با خیال راحت اقدام به ساخت و ساز کنند و مطمئن باشند سود منطقی از این بازار به دست می‌آورند.

اما هم‌ اکنون بسیاری از سرمایه‌ گذارانی که طی سالهای اخیر اقدام به ساخت و ساز کرده‌ اند حاضرند واحدهای خود را با قیمت‌ هایی حتی کمتر از قیمت تمام شده بفروشند.

این در حالی است که سال‌ های قبل شاهد بودیم سازندگان بین ۳۰ تا ۱۰۰ درصد سود می‌ کردند.

روزنامه جهان صنعت - معاملات مسکن در دی‌ ماه ۵۰ درصد کاهش یافت

رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه میزان معاملات مسکن دی‌ ماه در شهر تهران حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است ، گفت‌ : قیمت مسکن تا انتخابات افزایشی نخواهد بود‌.

حسام عقبایی با اشاره به اینکه امیدوار بودیم با توجه به روند مناسب خرید و فروش در تهران طی هشت ماه امسال این حجم معاملات در تهران به کشور تسری پیدا کند ، گفت‌ : در تهران و کشور طی 11 روز دی ماه حجم معاملات نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت به‌ طوری که در این مدت 18 هزار و 149 قرارداد خرید و فروش در کشور ثبت شد اما سال گذشته 34 هزار قرارداد داشتیم که نشان می‌ دهد معاملات نزدیک به 50 درصد کاهش یافته است‌.

وی ادامه داد‌ : پیش‌بینی ما این بود که در هشت ماه اول سال که افزایش حجم معاملات مسکن را در تهران شاهد بودیم این رشد معاملات به سطح کشور تسری پیدا کند اما متاسفانه بنا به دلایلی این‌ طور نشد‌.

رییس اتحادیه مشاوران املاک خاطرنشان کرد‌ : میزان معاملات شهر تهران در 11 روز دی‌ ماه پنج هزار و 722 قرارداد خرید و فروش بود ؛ در حالی که در مدت مشابه سال گذشته شش هزار و 195 قرارداد امضا شده بود که این آمار هم نشان از کاهش حدود 50 درصدی میزان معاملات در تهران می‌ دهد‌.

وی در ادامه گفت‌ : ظرفیت افزایش قیمت مسکن وجود ندارد و قطعا تا پایان سال و انتخابات ریاست‌ جمهوری قیمت مسکن افزایشی نخواهد بود‌.

روزنامه جام جم - هشدار به خریداران املاک در فضای مجازی

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک گفت : مردم برای داد و ستد مسکن در فضای مجازی حتما از اتحادیه املاک استعلام بگیرند.

عقبایی با اشاره به اینکه 90 درصد زیرساخت ها برای راه اندازی سایت های مجازی املاک در اتحادیه مهیا شده است تاکید کرد : نظارت بر این سایت ها وظیفه اصناف و اتحادیه مشاوران املاک است و این امر نیازمند هماهنگی با سازمان ثبت است تا ضریب امنیت معاملات بالا برود.

وی تصریح کرد : به کسانی که از طریق سایت ها اقدام به خرید یا اجاره ملک می کنند توصیه می شود ، حتما قرارداد نهایی را در بنگاه ها تنظیم و کد رهگیری دریافت کنند تا با مشکلی روبرو نشوند.

عقبایی تاکید کرد : اگر مردم بدون ثبت معامله اقدام به داد و ستد کنند و منجر به طرح دعاوی شود مورد حمایت ما قرار نمی گیرند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد : برخی سایت ها بدون شناسنامه و صلاحیت لازم با نیت کلاهبرداری فعالیت می کند و ما ازمردم میخواهیم اگر معاملاتی را با سایت ها کردند از اتحادیه استعلام بگیرند.

روزنامه جهان صنعت - تکانه‌ های دلاری در بازار مسکن

 افزایش قیمت دلار در بازارعلاوه بر تاثیر مستقیم روی بازار کالاهای مصرفی به طور بلندمدت روی بازار مسکن نیز تاثیر‌گذار است.

بازار مسکن که به طور عمده دیرتر از سایر بازارها از نوسانات دلاری تاثیر می‌ پذیرد طی هفته‌ های گذشته تحت تاثیر سیگنال‌ های روانی افزایش قیمت دلار دچار افت معاملات شده است.

دلار چهار هزار تومانی با افزایش جاذبه سرمایه‌ گذاری برای صاحبان سرمایه باعث انفعال سرمایه‌ های شکننده در بازار مسکن شده است.

معاملات مسکن که در دوران پیش رونق به کندی در حال افزایش بود تحت تاثیر نوسان دلاری با افت تقاضا مواجه شده و این تاثیر بیش از هر بخش اوضاع بازار اجاره مسکن را دگرگون خواهد کرد.

با این حال تغییرات قیمت دلار به طور کوتاه‌ مدت نمی‌تواند بر بازار مسکن تاثیر چشمگیری داشته باشد و در صورت تداوم با تاثیر مستقیم بر قیمت مصالح ساختمانی می‌ تواند قیمت تمام‌ شده ساختمان‌ ها را بالا برده و باعث افزایش قیمت شود.

منبع:
دلتا

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما اولین باشید.

ارسال نظر شما