فناوری های نوین ساختمان | یکشنبه، 19 دی 95

نوآوری درآسمانخراش های آینده

مسابقه ی معماری مجله eVolo از سال 2006 هر سال برگزار می شود و یکی از معتبرترین مسابقات طراحی آسمان خراش در دنیا است.

در این مسابقه ایده های نو در بخش تکنولوژی های نوین معماری ، مصالح ، زیبایی ، نظم فضایی ، انعطاف پذیری و طراحی دیجیتال ارزیابی می شود و شرکت کنندگان باید پیشرفت های تکنولوژیکی ، استفاده از سیستم های پایدار و روش های جدید معماری و طرح های شهری را در ایده های خود لحاظ کنند.

در تازه ترین دوره این رقابت طرح های ارائه شده بیشتر بر تبدیل شهرها به مکانی بهتر برای زندگی متمرکز بوده اند. دراین گزارش برخی از طرح های جالب ارائه شده در رقابت اخیر را ارائه می کنیم.

«افق نیویورک» - پارک مرکزی در منهتن

دو طراح آمریکایی ، این پارک را در حفره ای با عمق یک هزار فوت در منهتن تصور کرده اند. این پارک که با تخته سنگ های عظیم و دریاچه ها تکمیل می شود فضای جدید را برای تفریح ساکنان نیویورک فراهم می کند. این طرح جایگاه نخست را در رقابت eVolo کسب کرد.

«کندو» - فرودگاه پهپادها در منهتن

این آسمانخراش با دو هدف مورد استفاده قرار می گیرد. یکی به عنوان مسکن برای ساکنان و مکانی برای پارک پهپادها که در اطراف نیویورک پرواز می کنند. هر پهپاد (متعلق به ساکنان) در مکان تعیین شده مستقر می شود و دیوارهای «کندو» شکل می گیرد. این طرح جایگاه دوم رقابت را از آن خود کرده است .

«آسمانخراش داده» - در ایسلند

طراحان ایتالیایی ، این طرح را ارائه و آن را یک «مادربرد سه بعدی» توصیف کرده اند که اینترنت و 100 درصد انرژی تجدید پذیر را برای ایسلند فراهم می کند. از آنجا که ایسلند آب و هوایی سرد دارد محیط  آسمانخراش را از گرم شدن بیش از حد محافظت خواهد کرد. این طرح جایگاه سوم رقابت را کسب کرده است.

«شانگهای عمودی» - راهکارحل مشکل جمعیت چین

براساس پیش بینی سازمان ملل ، 66 درصد از جمعیت دنیا تا سال 2050 در شهرها زندگی خواهند کرد . طراحان استرالیایی ، طرح شانگهایی عمودی را ارائه کرده اند تا جمعیت رو به افزایش این شهر را در خود جای دهد.

«آگورا» - محیطی رایگان برای کار کردن مردم در مادرید

هدف طرح آگورا فراهم کردن محیطی رایگان برای کار کردن مردم است تا هرچه بیشتر سطح برابری در جامعه افزایش یابد. طراحان هلندی ، این طرح را «منظره شهری عمودی» نامیده اند.

«صنعت ابری» - آسمانخراشی در کالیفرنیا برای بارش باران

کالیفرنیا چند دهه با خشکسالی رو به رو بوده است. طراحان آمریکایی طرحی را ارائه کرده اند که می تواند با جمع آوری بخار آب از ابرها و انتقال آب به ساکنان طبقات پایین به حل این مشکل کمک کند.

«استالاگمیت هوایی» - پاک کننده آلودگی شهرها

یک مکنده قوی بر فراز این برج قرار می گیرد که آلاینده های موجود در هوا را جمع آوری کرده و هوایی پاک و تصفیه شده را به درون آسمانخراش هدایت می کند.

«آسمانخراش خنک کننده » - حل مشکل تغییرات آب و هوایی قطب شمال

این ساختمان به دستگاه هواکش مجهز و به عنوان سیستم خنک کننده کره زمین عمل خواهد کرد.

«دره غول ها» - گلخانه ای نورانی برای صحرای آفریقا

این آسمانخراش استوانه ای برای شمال ، الجزایر، طراحی شده است وبه رشد گیاهان و تولید آب برای بیابان اطراف کمک خواهد کرد.

«آسمانخراش بیومورف» - سازه ای در منهتن

آسمانخراش هایی بسیار در منهتن قرار دارند که  بیشتر شبیه هم به نظر می رسند. آسمانخراش مسکونی معرفی شده از سوی طراحان آمریکایی پویایی شهری را به خوبی منعکس می کند.

«اقامتگاه عمودی هانوی» - برجی برای شادی مردم

طراحان ویتنامی ، این طرح را ارائه کرده اند که شهری کامل را در قالب یک آسمانخراش تشکیل خواهد داد. این آسمانخراش فضایی برای انجام دادن فعالیت های کاری و ترویج روابط پایدار را ارائه می کند.

«آسمانخراش حساس» - زمین بازی بزرگسالان در چونگ کینگ

به نظر طراحان چینی ، در آینده زندگی درشهرها با شتابی بیشتر ادامه می یابد . طرح ارائه شده از سوی این طراحان که شامل شش هرم می شود دارای فضای سبز زیادی است و به منظور یادآوری کاهش سرعت شکل گرفته است.

«ترانس پیتال» - بیمارستانی پهن پیکر

بیماران هنگام ورود به این بیمارستان که مجهز به هوش مصنوعی است مورد معاینه قرار گرفته و بیماری شان  تشخیص داده می شود. سپس ، توسط نقاله خودکار به بخش مناسب هدایت می شوند. همچنی داده های بیماران ذخیره شد ه تا پیش بینی بهتری از چگونگی درمان آنها صورت بگیرد. طراحان چینی این طرح را ارائه کرده اند.

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما اولین باشید.

ارسال نظر شما

جشنواره لبخند طلائی دلتا همیـن حالا در جشنواره شرکت کنید