اخبار ملکی | شنبه، 18 دی 95

چه تعداد مسکن در کشور نياز است

کارشناسان می گویند : رکود پنج ساله بخش مسکن با تمام مشکلاتي که براي اشتغال کشور ايجاد کرد ، با بحراني عجيب در بخش عرضه همراه نبود ، بنابراین برآوردها از نياز سالانه ۱.۵ ميليون واحد مسکوني باید مورد تجديد نظر قرار گيرد.

به گزارش سایت دلتا به نقل ازایسنا ، تا پيش از مسکن مهر اعلام مي‌ شد کشور سالانه به ۱.۲ تا ۱.۵ ميليون مسکن نياز دارد ؛  حالا با توجه به وجود ۱۱۷ هزار مسکن مهر بدون متقاضي، ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار مسکن خالي دراستان تهران ، ۱.۷ ميليون مسکن خالي در کشور ، کاهش روند مهاجرت و جانمايي بخش زيادي از جمعيت این برآورد به چالش کشيده ‌شده است ؛ ‌ تا جايي که به گفته وزیر راه و شهر سازی با توجه به اسکان جمعيت، معادلات مسکن ديگر مثل دهه هاي قبل نيست.

بر اين اساس کارشناسان برآوردهايي بين ۷۰۰ هزار تا يک ميليون واحد دارند اما آيا بازار مسکن توان جذب اين میزان توليد را دارد؟

درسال گذشته ۶۸۵ هزار ازدواج در کشور انجام شد که برخي سازندگان می گویند، کشور به همين تعداد مسکن نياز دارد.

درمقابل عده‌ اي مي‌ گويند ، اگر صرفا بر اساس تعداد ازدواج‌ ها مسکن تولید شود و مسائلي چون شرايط خانوار، فرهنگ، نحوه‌ي استقرار، اشتغال، درآمد و آمار طلاق در نظر گرفته نشود با مازاد عرضه مسکن روبه رو مي‌ شويم که منجر به هدررفت منابع خواهد شد ؛ بخصوص اين‌ که طي سال‌ هاي اخير تعداد ازدواج‌ ها هر سال ۴۰ تا ۵۰ هزار مورد کاهش یافته است.

از سوي ديگر وزير راه و شهرسازي مي‌ گويد : تحولات شهري ايران نشان مي‌ دهد بخشی عمده از جمعيت جابه‌ جا شده است. هم اکنون ۷۲ درصد جمعيت ايران شهري و ۲۸ درصد روستايي است يعني جابه‌ جايي بزرگي در ايران روی داده که بايد در طرح مباحث متناسب با اين شرايط اقدام کنيم.

به گفته‌ ي عباس آخوندي ، تقاضاهاي تازه  در تهران ديگر کارکرد ندارد. در شيراز، مشهد و تبريز هم با اين مسئله روبه رو هستیم. اتفاقي روی داده که ما متوجه نشديم و به روند بساز و بفروشي ادامه داده‌ايم.

گفته مي‌ شود هم اکنون بيش از ۲۵۰ هزار مسکن خالي در شهر تهران وجود دارد.

در اين شرايط بدون داشتن طرح و برنامه ۲۴۰ هزار واحد مسکوني در شهرهاي جديد مانند پرند ، پرديس ، هشتگرد در اطراف تهران تعريف شده که براي اين تعداد جمعيت ظرفیت وجود ندارد.

يک کارشناس مسکن نيز با بيان اين‌ که ارزش افزوده بخش مسکن در حال کاهش است ، خاطرنشان کرد : رشد بخش مسکن در دهه‌ هاي پیش ناشي از مهاجرت‌ هاي روستايي بود اما هم‌ اکنون روستاها خالي شده‌ اند ، وتوليد مسکن در کلان‌ شهرها کاری بيهوده است.

محمد عدالت‌ خواه گفت : اگر دولت تصميم بگيرد پول‌ هایي هنگفت به بخش مسکن تزريق کند در ازاي ايجاد اشتغال موقت ، در واقع منابع خود را هدر خواهد داد.

اما با فرض اين احتمالات نمي‌ توان مساله ۱۱ ميليون حاشيه‌ نشين و ۱۹ ميليون بدمسکن را ناديده گرفت ؛ موضوعي که کارشناسان اجتماعي و اقتصادي را نگران کرده است.

جمعيت کلان شهر تهران به عنوان پرجمعيت ترين منطقه در ايران ، از ۱۰.۳ ميليون در سال ۱۹۹۶ به ۱۴.۵۹ ميليون نفر در سال ۲۰۱۱ رسيده است. ديگر مناطق شهري نيز به نسبت منطقه شان نرخ رشد جمعيت بسيار زيادي را تجربه کرده اند.

يکي از عارضه‌ هايي که در نتيجه‌ ي اين رشد دوپينگ گونه ايجاد شده است ، گسترش پديده حاشيه‌ نشيني است. بنا به گفته‌ ي معاون وزير راه و شهرسازي ، جريان شهرنشيني شتابان و گسترش‌هاي افقي و نامتعادل که در دهه‌ هاي پیش  روی داده هم اکنون مسائل و مشکلات متعددي را براي شهرها به بار آورده است.

امروزه شهر با پديده‌ ها و مسائلی بزرگ مانند فقر شهري ، پايين بودن تاب‌ آوري در عرصه‌ هاي گسترده ، بحران هويت و محيط زيستي ، تخريب زيست‌ بوم‌ ها و مسائل بسيار گسترده‌ اي که میزان قابل توجهي از شهرها را هم به خود اختصاص داده روبه‌ رو است.

بر اين اساس مي‌ توان نتيجه گرفت ساخت مسکن با کیفیت برای دهک‌ هاي پايين ، توليد مسکن کوچک متراژ براي قشرهای  متوسط و مسکن متناسب با توان اقتصادي زوج‌ هاي متقاضي ، مي‌ تواند اولويت اصلي عرضه مسکن کشور باشد و دولتي‌ سازي در مقياس انبوه کنار گذاشته شود.

با اين‌ که طي ۳.۵ سال گذشته بسياري منتظر رو نمایی از طرح مسکن اجتماعي به عنوان طرحي مناسب قشرهای  ناتوان بودند ، دولت تعلل کرد تا اين ‌که طي روزهاي اخير از طرح مسکن اجتماعي رونمايي کرد ؛ طرحي که مديريت آن برعهده‌ ي بنياد مسکن قرار دارد و در مقياس کوچک قرار است از طريق ساخت ، خريد و اجاره ، تامين سالانه ۱۵۰ هزار مسکن خانوارهاي کم بضاعت را بر عهده بگيرد.

براي قشرهای متوسط و زوج‌ هاي جوان نيز دولت بايد طرح‌ هايي جداگانه در نظر بگيرد. يکي از اقدامات دولت در اين باره عرضه وام با بهره ۸ درصد به انبوه‌سازان است که چندان مورد استقبال آنان قرار نگرفته و برنامه ديگر پرداخت وام تا سقف ۱۶۰ ميليون تومان با بهره ۹ درصد به زوج‌ هاي خانه اولي است.

هر دو اين برنامه‌ ها در شرايط  کنونی درگير رکود مسکن هستند ؛ هرچند استقبال از وام ۱۶۰ ميليوني امسال روند صعودي داشته است.

منبع:
دلتا

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما اولین باشید.

ارسال نظر شما