اخبار ملکی | پنج شنبه، 16 دی 95

مسکن اجتماعی چه وقت اجرایی می شود

کارشناسان مسکن معتقدند که طرح مسکن اجتماعی سبب رفع نیاز عمده جوانان و بخش کم درآمد جامعه می شود.

به گزارش سایت دلتا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، موضوع جایگزین کردن طرح مسکن اجتماعی به جای مسکن مهر مدت ها است که مطرح شده اما زمان اجرای آن از سالی به سال دیگر موکول می شود.

در تازه ترین خبرها معاون امورمسکن شهری بنیاد مسکن از اجرای طرح مسکن اجتماعی درسال 96 خبر داده و این امر را منوط به تصویب هیات دولت دانسته است.

در این طرح قرار است تا فضا و امکاناتی برای ساخت عرضه شود و تمام دستگاههایی ، که خانواده های کم درآمد را تحت پوشش دارند از جمله کمیته امداد امام ، خیرین مسکن ساز و بهزیستی به ساخت واحدهای اجاره ای کمک کنند.

براین اساس سازندگان و شرکت‌ های ساختمانی دارای زمین و انبوه‌ سازان بدون  زمین ، در صورتی که تمایل به ساخت مسکن اجاره‌ ای با شرایط مورد نظر دولت داشته باشند تسهیلات یارانه ای دریافت و به ساخت مسکن استیجاری ، اقدام می کنند.

در این طرح اعلام شده که برخی از افرادی که جزء دهک های درآمدی پایین و دارای زمین هستند و مشکل هزینه های ساخت و ساز دارند خیرین به آن ها کمک کنند تا مشکل زمین حل و با اعطای تسهیلات ارزان قیمت صاحب خانه شوند.

حسین وکیلی کارشناس مسکن دراین باره ، گفت: اجرای طرح مسکن اجتماعی گامی مثبت در جهت خانه دار شدن جوانان و قشرهای کم درآمد کشور است.

وی افزود : برخلاف مسکن مهر در این طرح متقاضی ملزم به پرداخت عمده سرمایه نیست ، به همین دلیل بیشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت.

این کارشناس مسکن با تاکید براینکه دولت برای اجرای این طرح باید با همکاری بخش خصوصی به انبوه سازی اقدام کند ، اظهار داشت : مطالبات بخش خصوصی از طرح مسکن مهر موجب شده است تا سرمایه گذاران رغبتی برای ورود به پروژه مسکن اجتماعی نداشته باشند و به همین دلیل روند اجرایی آن به کندی پیش می رود.

وی تصریح کرد : توان خرید مسکن خانوارها  به سبب رکود اقتصادی کاهش پیدا کرده و متقاضیان به  مسکن اجاره ای تمایل دارند ، از این رو طرح یاد شده بسیاری از مشکلات را حل خواهد کرد.

مراد علی واهبی کارشناس مسکن و شهرسازی نیز گفت : اگر طرح مسکن اجتماعی مانند مسکن مهر در حومه شهر اجرا شود چندان موفقیت نخواهد داشت .

واهبی تصریح کرد : درصورتی که این طرح در مناطق بافت فرسوده اجرا شود علاوه بر استقبال متقاضیان ، باعث  رونق بازار مسکن خواهد شد.

وی گفت : دولت برای اجرایی کردن طرح مسکن استیجاری می تواند از صاحبان املاک فرسوده که توان نوسازی ندارند ، کمک بخواهد.

علی نعمت چهاردولی کارشناس مسکن نیز با اشاره به اینکه این طرح نگاهی ویژه به قشر ضعیف جامعه دارد ، اظهار داشت : شهرک های حومه کلان شهرها به سرعت در حال توسعه اند و دولت باید با ایجاد زیرساخت های ارتباطی این بخش ها ، به اجرای پروژه های عمرانی این طرح اقدام کند.

وی افزود : اگر عمران و نوسازی بافت فرسوده بطور مستمر در دستور کار دولت قرار گیرد این طرح مشکل قشرهای  کم درآمد را تحت پوشش قرار می دهد.

چهار دولی تصریح کرد : برای بهبود روند اجرای این طرح ، دولت باید بخش خصوصی را وارد میدان کند و خود با مکان یابی و ایجاد مناطق مناسب برای ساخت مسکن ، برفرایند ساخت نظارت دقیق و منظم داشته باشد.

این گزارش حاکی است ، براساس پیش مصوبه طرح مسکن اجتماعی متوسط واحد مسکونی 50 متر است و برای خانوارهایی که فرزند دارند به 70 متر می‌ رسد.

منبع:
دلتا

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما اولین باشید.

ارسال نظر شما

جشنواره لبخند طلائی دلتا همیـن حالا در جشنواره شرکت کنید