استان زنجان

مرکز استان زنجان در شمال‌غرب ایران و از بزرگترین شهرهای شمال غرب ایران است؛ و براساس آمارنامه‌های منتشر شده در سال ۱۳۸۹ خورشیدی، نوزدهمین شهر کشور از لحاظ جمعیت محسوب می‌شود. مساحت شهر زنجان نیز قریب ۸۱کیلومترمربع است . جمعیت این شهر بر طبق سرشماری سال 1395 ، برابر با 851.200 نفر میباشد زنجان از شمال به شهرستان طارم و خلخال و میانه و از مشرق به سلطانیه و طارم و از جنوب به خدابنده و ایجرود و از غرب به شهرستان ماه‌نشان محدود است و از سطح دریا ۱۶۶۳ متر ارتفاع دارد.

 

نام زنجان عربی‌شده زنگان فارسی است. مردم منطقه هنوز هم تلفظ زنگان را بکار می برند. شهر زنجان در دره زنجان رود ( از شاخه‌های قزل اوزن ) قرار گرفته و سر راه شوسه و خط آهن تهران به تبریز می‌باشد.

 

صنایع دستی
دراستان زنجان رشته های مختلف صنايع دستی رواج دارد. از آن جمله گليم بافی در ابهر, قيدار و زنجان روستاهای آن گيوه دوزی ابريشمی و نخی در انگوران و زنجان, چاروق دوزی در شهر زنجان, رنگرزی در ابهر, زنجان, قيدار, سفالگری در روستای قلثوق, مليله کاری شامل سينی, سرويس بشقاب کاسه و وسايل مصرفی در شهر زنجان, ساخت انواع چاقو و کارد و قندشکن در زنجان, جاجيم بافی نواری در طارم عليا و ماه نشان, انگوران, کيسه بافی حمامی, نواری در انگوران, ماه نشان, قيدار و حکاکی روی مس در شهر زنجان را می توان نام برد. ضمن آنکه بايد گفت قالی بافی از جمله هنرها و حرفی است که در اکثر شهرها و روستاهای استان زنجان رونق و رواج دارد.صنایع دستی از قبیل ورشو و نقره‌سازی و چاقوسازی آن مشهور است.

 

سوغات زنجان

نان ایردک یکی از خوشمزه ترین سوغاتی های خوراکی شهر زنجان است که همه ی کسانی که، حتی یک بار از این نان خورده اند طرفدار پروپاقرص شده اند.

 

سبزی غازایاغی به معنی پای غاز است به خاطر شباهت آن نامگذاری شده است. گیاهی خوشبو و خوش طعم است که در غذاهایی چون آش، سوپ و برنج استفاده می شود و طعم فوق العاده ای را ایجاد می کند. از دیگر مصارف آن میتوان به کاربردهای دارویی آن اشاره کرد.

 

دیدنی‌های شهر زنجان

  مسجد جامع زنجان

 

سلطانیه

 

بنای رختشویخانه

 

مجموعه تفریحی ائل داغی

 

کاروانسرای سنگی
امامزاده سید ابراهیم
غار کتله خور
 امامزاده زیدالکبیر
عزاداری مردم زنجان یکی از باشکوهترین عزاداری ها برای شهادت سرور شهیدان حضرت امام حسین علیه السلام و حضرت عباس علیه السلام علمدار کربلا در روز تاسوعا می باشد که با شکوه فراوانی در حسینیه اعظم و میدان اصلی شهر برگزار میگردد و در کلیه رسانه های داخلی و خارجی انعکاس فوق العاده ای می یابد . از این رو زنجان را "پایتخت شور و شعور حسینی " نامگذاری کرده اند.

جشنواره لبخند طلائی دلتا همیـن حالا در جشنواره شرکت کنید