اخبار ملکی | چهارشنبه، 22 دی 95

بازار ملک از نگاه مطبوعات 22-10-95

روزنامه دنیای اقتصاد - مبدا استانی مسکن اجتماعی

 بعد از تصویب برنامه 6 ساله وزارت راه و شهرسازی برای اجرای برنامه مسکن اجتماعی در کمیسیون زیربنایی دولت ، اولین استان برای شروع فاز عملیاتی این طرح مشخص شد.

وزیر راه و شهرسازی و معاونان وی در بخش مسکن ، در سفر اخیر خود به استان یزد ، تفاهم‌ نامه پنج جانبه‌ ای را برای ساخت دست کم 750 واحد مسکن اجتماعی در این استان امضا کردند.

در این تفاهم‌ نامه مقرر شد حداقل ۷۵۰ واحد مسکونی در استان یزد و حدود 3۵ هزار واحد مسکونی در کل کشور در بافت‌ های فرسوده شهری و با استفاده از تسهیلات ارزان‌ قیمت نوسازی (تسهیلات 30 تا 50 میلیون تومانی بافت فرسوده) ساخته شود.

مطابق با برنامه مصوب مسکن اجتماعی در کمیسیون زیربنایی دولت ، بخشی از این واحدها به‌ صورت ملکی و بخشی دیگر در قالب واحدهای اجاره‌ ای به متقاضیان واجد شرایط واگذار می‌ شود.

برنامه مسکن اجتماعی در فاز اول اجرا قرار است در یک برنامه 6 ساله – فاصله سال‌ های 1395تا پایان 1400- تامین مسکن سالانه 100 هزار خانوار کم درآمد متعلق به گروه‌های درآمدی یک تا 4 را اجرایی کند.

روزنامه قدس - رونق در بخش مسکن منوط به اصلاح سیستم بانکی است

متاسفانه سیاست های مالی دولت و بانک مرکزی بسیار بد و ناکارآمد است. ضمن اینکه باید پذیرفت تا زمانیکه مافیای موجود در سیستم بانکی اصلاح نشود هیچ امیدی به بهبود وضعیت اقتصادی کشور چه در بخش مسکن و چه در مجموع صنایع داخلی نیست.

مهندس محمدعلی ربانی عضو هیات مدیره انجمن صنفی انبوه سازان ساختمان درباره افزایش تسهیلات خرید مسکن در دولت یازدهم و تاثیرات آن برخروج مسکن از رکود گفت : بحث اصلی که در چند روز اخیر مطرح شده درباره افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر و افزایش ۱۰ میلیون تومانی سقف این تسهیلات است.

وی در ادامه افزود : در مورد وضعیت فعلی مسکن مهر باید اذعان داشت از آنجا که  از سال ۹۰ و ۹۱ یک میلیون واحد مسکونی به تعداد اولیه واحدهای مد نظر اضافه شد امروز با گذشت حدود ۵ سال از این موضوع و با ایجاد  تغییرات در نرخ مصالح و دستمزدها تغییراتی ایجاد شده است.

ربانی درباره تاثیر طرح هایی مانند وام خانه اولی ها و زوج ها برخروج مسکن از رکود خاطرنشان کرد : متاسفانه این طرح ها هیچ تاثیری بر افزایش قدرت خرید مردم و خروج مسکن از رکود نداشته است ، چرا که این تسهیلات ، تسهیلات گران قیمت بوده و نرخ بهره این تسهیلات به علاوه دوره سپرده گذاری که باید صورت گیرد بالای ۲۴ درصد نرخ سود است که برای وام گیرندگان صرفه اقتصادی ندارد.

روزنامه جام جم - خروج مسکن از رکود با یک نسخه اتفاق نمی افتد

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت :خروج مسکن از رکود نیازمند سناریوهای مختلف است چرا که برای خروج مسکن از رکود نمی‌ توان به یک نسخه و یک سناریو که افزایش سقف تسهیلات است بسنده کرد.

سید هادی بهادری نماینده مردم ارومیه افزود : در خروج مسکن از رکود نمی‌ توان فقط به یک نسخه و یک سناریو بسنده کرد بلکه باید با سیاست‌ های متفاوت و مناسب و نسخه‌های به روز مسکن را از رکود خارج کرد.

وی تأکید کرد : مسکن وارد چهارمین سال رکود خود شده است و این نگران‌ کننده است. به همین منظور کمیسیون عمران مجلس درصدد است با ارائه پیشنهادهای مختلف ، مسکن را از این وضعیت خارج کند هر چند معتقد هستم در خروج رکود بخش مسکن دولت می‌ توانست بهترعمل کند.

بهادری اضافه کرد : باید نیاز بازارمسکن ارزیابی مجدد شود و نباید فقط به این موضوع بسنده کنیم که با افزایش تسهیلات خرید می‌ توان بازار مسکن را از رکود خارج کرد ، چرا که این نسخه به 20 سال پیش بازمی‌ گردد و نمی‌ توان با یک نسخه به فکر خروج مسکن از رکود بود.

کمیسیون عمران موضوع خروج مسکن از رکود را در دستور کار خود قرار داده است چرا که برای خروج مسکن از رکود نیازمند سناریوهای مختلف هستیم و دولت نباید فقط به افزایش سقف تسهیلات بسنده کند.

روزنامه همشهری - سامانه ملی املاک در ایستگاه آخر

راه‌ اندازی سامانه ملی املاک و اسکان ، بزرگ‌ ترین گامی است که باید برای اجرای طرح مالیات‌ ستانی از خانه‌ های خالی برداشته شود اما این مهم نه در پایان مهلت ۶ماهه اول ، در اواخر سال گذشته و نه در سررسید وعده‌ بعدی که اواسط سال‌ جاری بود ، محقق نشد.

در تير 94 براساس تبصره 7 ماده 169 مكرر قانون اصلاح موادي از قانون ماليات‌ هاي مستقيم ، وزارت راه و شهرسازي موظف شد ، در يك مهلت 6 ماهه ، سامانه ملي املاك و اسكان را ايجاد كند اما آنگونه كه علي چگیني ، مديركل برنامه‌ ريزي و اقتصاد مسكن مي‌ گويد : اين سامانه ، كه به سامانه شناسايي خانه‌ هاي خالي معروف شده ، بسيار بزرگ‌ تر و از منظر كارايي و عملكرد بسيار فراتر از عنواني است كه به آن داده‌ اند و همين مسئله باعث به درازا كشيدن ايجاد و راه‌ اندازي آن شده است.

سامانه مذكور براي اينكه بتواند هدف تعيين شده يعني شناسايي وضعيت خانه‌ ها را محقق كند به اطلاعاتي نياز دارد كه به گفته چگیني در تهيه آن قريب به 30 نهاد درگيرند كه برخي از آنها خارج از دولت هستند.

منبع:
دلتا

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما اولین باشید.

ارسال نظر شما

جشنواره لبخند طلائی دلتا همیـن حالا در جشنواره شرکت کنید