اخبار ملکی | چهارشنبه، 22 دی 95

کاهش معاملات مسکن به افزایش نرخ دلار مربوط نیست

رییس انجمن انبوه‌ سازان تهران با بیان این‌ که کاهش معاملات مسکن ناشی از رکود اقتصاد کلان است ، گفت : نوسان های نرخ ارز در شرایط سردی کنونی بازار مسکن ، در تشدید رکود یا رونق این بخش تاثیری چندان ندارد.

به گزارش سایت دلتا به نقل از اقتصاد آن لاین ، حسن محتشم ، گفت : قضاوت درباره تاثیر نرخ ارز بر بازار مسکن قدری شتابزده  است.

بازار مسکن سهم ۱۵ درصدی در اقتصاد کلان کشور دارد و تغییرات این بازار تابع تغییرات ناشی از اقتصاد کشور است. وی افزود : تا زمانی که دراقتصاد کلان رونق روی ندهد این بخش هم نمی‌ تواند به رونق برسد ، تفاوت بخش مسکن با سایر بخش‌ ها خاصیت مولد و پیشرانی است ، زیرا اکثرصنایع تولیدی با این بخش مرتبطند.

زمانی که بخش مسکن دچار رکود می‌ شود آنها هم به تبع این مساله دچارکاهش تولید می‌ شوند و تبعات بیکاری در پی دارد. این تبعات باعث برجستگی نقش مسکن می‌شود.

وی افزود : شرایط کنونی اقتصاد بازار باعث شده سرمایه‌ ها را به بخش ارز و طلا روی آورد . مزیت نقد شوندگی دلار از یک سو و افزایش قیمت آن از سوی دیگر باعث جذب سرمایه‌ ها به این بخش شده است ،  سرمایه‌ هایی که قبل از آن هم در بازار مسکن وجود نداشت ؛ بنابراین عامل رکود حاکم بر بخش مسکن ، نوسان های نرخ ارز نیست بلکه موضوعی طبیعی است.

درست است که ارز در دو - سه ماه اخیر روند صعودی داشته است اما دولت اخیرا تصمیم گرفته آن را از طریق عرضه دلار در بانک‌ ها مدیریت کند.

رییس انجمن انبوه‌ سازان تهران تصریح کرد : با اقدامات موردی و مسکن مثل پرداخت وام می‌ توان کارهایی برای بخش مسکن انجام داد ؛ کما این‌ که در سه سال اخیر تلاش دولت این بوده که با روش‌های متفادوت تامین مالی به این بخش کمک کند.

اما بخش مسکن با این تلاش‌ ها از رکود کامل خارج نمی‌ شود. ممکن است کاهش نرخ سود تسهیلات خانه اولی‌ ها یا اوراق تسهیلات مسکن در رونق واحدهای کم‌ متراژ و ارزان قیمت موثر باشد اما قطعا نسخه‌ ای کامل و جامع برای تمام بخش مسکن نیست.

محتشم ، تولید سالانه یک میلیون واحد مسکونی طبق "طرح جامع مسکن" را ضروری دانست و گفت : هرسال  حدود ۷۰۰هزارازدواج صورت می‌گیرد اما ازدواج فقط یکی از مورد ها است ، چرا که بخشی از طلاق‌ های صورت گرفته نیز باعث ایجاد تقاضای مسکن می‌شود.

امروزه وقتی طلاق صورت می‌ گیرد یک نفر در همان خانه می‌ ماند و نفر دوم اگر خانه مستقل نگیرد در صف تقاضای خانه‌ دار شدن می‌ ایستد.

وی افزود : مورد دیگر، نوسازی خانه‌ های فرسوده است. هم‌ چنین باید در نظرداشت که هم اکنون با کمبود مسکن روبه رو هستیم که باید جبران شود.

مجموع این عوامل باعث شده تا وزارت راه و شهرسازی پیش‌ بینی کند اگر تا سال ۱۴۰۴ سالانه یک میلیون مسکن تولید کنیم به نقطه سر به سر می‌ رسیم.

از آن زمان به بعد باید برای کنترل بازار مسکن ۱۰ درصد بیشتر تولید کنیم. رییس انجمن انبوه‌ سازان تهران خاطرنشان کرد : ما هیچ زمان حتی در اوج تولید مسکن به رقم یک میلیون واحد نرسیدیم ؛ بنابراین باید برای تولید مسکن برنامه‌ ریزی کنیم تا در آینده دچارجهش قیمت نشویم.

منبع:
دلتا

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما اولین باشید.

ارسال نظر شما