گردشگری | چهارشنبه، 22 دی 95

ارومیه

ارومیه ، یکی از کلان‌شهر های ایران و مرکز استان آذربایجان غربی در شمال غربی ایران قرارگرفته است.

این شهر بیش از 3000 سال قدمت دارد و جزء 19 شهر تاریخی ایران در یونسکو ثبت شده است . هیچ شهر و استانی در کشورما نیست که مکان تاریخی جالب و منحصر به فردی نداشته باشد.

ارومیه هم پر از جاذبه های دیدنی و گردشگری است  که دیدن آن ها خالی ازلطف نیست . در این گزارش با برخی از جاذبه های گردشگری ارومیه آشنا می شوید.

کوه دالامیر

این کوه که جزء بکرترین مناطق کشور محسوب می شود ، دارای یخچالهای چندین هزار ساله و دریاچه‌ های طبیعی‌ است ، که از جمله این دریاچه ها می‌توان به دالامپر، مامه شیخ ، بنچول ، دیمهک و... اشاره کرد.

کلیسای مار سرگیز

این کلیسا در دامنه ‌کوه سیر در ۱۲ کیلومتری غرب شهرستان ارومیه واقع و دارای ارزش مذهبی زیاد است و زیارتگاه  مسیحیان ، اعم از آشوری و ارمنیان است.

این بنا یکی از آثار سنگی استان بوده و تمام دیوارها و سقف آن را با سنگهای نامنظم بصورت بسیار ماهرانه و در نهایت استحکام ساخته اند.

مدرسه هدایت

دریاچه مارمیشو
از جاذبه های دیدنی استان آذربایجان غربی و در حدود ۴۵ کیلومتری غرب شهر ارومیه و در میان کوهستان های مجاور مرز ایران و ترکیه قرار دارد .

ییلاق سیلوانا
منطقه سیلوانا یکی از مناطق نمونه گردشگری استان آذربایجان‌غربی و ایران شناخته شده است. از ویژگی‌ های این منطقه تولید مرغوب‌ ترین عسل طبیعی در ایران است که توسط زنبورداران این منطقه انجام می‌ شود.

بازار ارومیه
 "بازار قدیمی شهر ارومیه" در مجموعه بافت قدیمی و در گوشه جنوب شرقی شهر قرار دارد ؛ قدیمی ترین بخش های این بازار مربوط به دوره صفویه و بعد ازآن تعلق دارد ؛ در گوشه کنار این بازار تاریخی حمام هایی هم وجود دارد که تاریخ شناسان آن ها را متعلق به دوره زندیه و قاجار میدانند. مجموعه بازار قدیمی ارومیه هم اکنون در مرکز شهر قرار گرفته است.

دریاچه سد شهرچای (دریاچه ییلاق سیلوانا)

آبشار شملکان
این آبشار در جوار روستای شملکان در نزدیکی ارومیه واقع شده است. دسترسی به این روستا از طریق روستای بند است ولی از دامنه های روستای سیر هم می شود به آن رسید.

پارک جنگلی شیخ تپه
پارک جنگلی شیخ تپه ، با وسعت ۴۴ هکتار در جنوب شرقی ارومیه بر ارتفاعات مشرف به شهر و درمجاورت تپه باستانی شیخ تپه واقع شده است.

منبع:
دلتا

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما اولین باشید.

ارسال نظر شما

جشنواره لبخند طلائی دلتا همیـن حالا در جشنواره شرکت کنید