اخبار ملکی | یکشنبه، 19 دی 95

بازار ملک از نگاه مطبوعات 19-8-95

روزنامه مردم سالاری - پرونده مسکن مهر در 19 شهر جدید بسته می‌ شود

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با بیان اینکه طی هفته‌ های آینده در پردیس و پرند واحدهایی از مسکن مهر را افتتاح خواهیم کرد.

محسن نریمان اظهار کرد :طی هفته‌ های اخیر دستگاه‌ های اجرایی برای تامین زیربنایی و روبنایی مسکن مهر تعامل مناسبی با شرکت عمران برقرار کرده اند.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز قول کمک 130 میلیارد تومانی برای پردیس داده است. وزارت نیرو هم اوراق خزانه را برای طرح‌ های زیربنایی و روبنایی منتشر می‌ کند.

با این شرایط می‌ توانیم تا پایان دولت ، مسکن مهر را به طور کامل تحویل دهیم . وی افزود : شرکت عمران حدود 19 شهر جدید را راهبری و مدیریت می‌ کند که تقریبا در بیش از 15 شهر تا قبل از پایان سال مسکن مهر را تمام می‌ کنیم و مقدار باقی مانده را هم تا پایان دولت تحویل می‌ دهیم.

روزنامه جام جم - افزایش قدرت خرید خانه با تسهیلات صندوق پس انداز مسکن

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت : تسهیلات صندوق پس انداز مسکن به قدرت خرید خانه متقاضیان کمک می کند.

به گزارش روابط عمومی بانک مسکن علی چگینی ، با اعلام رشد دو رقمی معاملات خرید و فروش مسکن در شهر تهران ، این وضعیت را در مقایسه با پارسال ، حرکت از توقفگاه رکود مسکن دانست.

وی گفت : عزیمت بازار معاملات مسکن به سمت رونق ، ناشی از تسهیلات خرید مسکن بوده است. چگینی با تشریح تحولات 8 ماه اول امسال در بازار معاملات مسکن ، افزود: در 8 ماه اول امسال تعداد آپارتمان های فروش رفته در تهران 12 درصد نسبت به مدت مشابه سال 94 افزایش یافت.

بخش زیادی از این معاملات ناشی از تحریک تقاضای مصرفی بخصوص خانه اولی ها بوده که پرداخت تسهیلات 80 و 160 میلیون تومانی صندوق پس انداز مسکن یکم به آنها توانست قدرت خرید متقاضیان را تا حد توانمند شدن برای خرید و انجام معامله ، افزایش دهد و رشد معاملات مسکن را بوجود بیاورد.

چگینی همچنین کاهش نرخ سود تسهیلات خرید مسکن را در سبک شدن مبلغ اقساط و در نتیجه جذاب شدن تسهیلات برای دهک های متوسط رو به پایین جامعه ، موثر توصیف کرد.

روزنامه عصر اقتصاد - سیاست تحریک تقاضای مسکن در دستور کار است

مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت :‌ هم اینک در حال تحریک تقاضا برای مصرفی شدن مسکن هستیم که باید عرضه نیز افزایش یابد و سیاستی اتخاذ شود تا حوزه عرضه نیز رونق پیدا کند.

حسین عبده تبریزی آمار منفی حوزه مسکن را ناظر بر بحث ساختمان دانست و گفت : «بخش مسکن شرایط بدتری دارد و علت این موضوع به حجم قابل ملاحظه سرمایه گذاری در سال های ۹۰ تا ۹۲ باز می گردد که چندین برابر سال های قبل بوده است.»

وی ادامه داد : «در سال ۹۱، در تهران رقم ۲۳۰ هزار واحد مسکونی پروانه دریافت کرده اند که تامین کننده مسکن جدید برای یک میلیون نفر است ؛ در سال های اخیر رشد جمعیت در سال های آغازین دهه ۹۰ را شاهد نیستیم و این میزان در تهران در طول سال به یک درصد می رسد.»

تبریزی گفت : «سرمایه گذاری ها مبتنی بر ایجاد واحدهای تجاری اداری و گران قیمت بوده و رشد منفی مسکن ، در جهت عکس رشد بازار نفت کشور است.»

تبریزی گفت: «سیاست گذاری وزارتخانه مربوط به سفته بازی نیست و وزارت راه به دنبال ایجاد رونق سال های دهه ۸۰ نیست تا نیازمندان واحدهای مسکونی ، قدرت خرید خود را از دست ندهند.»

روزنامه خراسان - آمادگی ۱۰۰ درصدی تامین مالی مسکن مهر را داریم

پس از افزایش 10 میلیون تومانی وام مسکن مهر توسط شورای پول و اعتبار، برخی خبرها حاکی از نگرانی متقاضیان و پیمانکاران برای تخصیص این مبالغ توسط بانک مسکن بود.

مصوبه شورای پول و اعتبار، شرط این افزایش مبلغ وام را استفاده نکردن بانک مسکن از منابع جدید بانک مرکزی قرار داده بود و این احتمال که ممکن است بانک مسکن با توجه به کمبود منابع ، آن را بلاتکلیف بگذارد، مطرح شده بود.

در این باره ، مدیر عامل بانک مسکن درگفت و گو با خبرگزاری تسنیم ، از نبود مشکل برای تامین مالی مسکن مهر خبر داد و گفت : آمادگی ۱۰۰ درصدی تامین مالی پروژه‌های مسکن مهر متناسب با پیشرفت فیزیکی را داریم.

محمد هاشم بت‌ شکن با بیان این که به طور متوسط ماهانه 300 میلیارد تومان وصولی تسهیلات مسکن مهر است ، اظهار کرد : وصولی های مسکن مهر دوباره برای اتمام پروژه‌ های نیمه تمام مصرف می‌ شود و بخشی از آن برای طرح های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد و 10 هزار میلیارد تومانی که به سقف خط اعتباری مسکن مهر افزوده شده است نیز از محل وصولی‌ها است.

منبع:
دلتا

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما اولین باشید.

ارسال نظر شما

جشنواره لبخند طلائی دلتا همیـن حالا در جشنواره شرکت کنید