اخبار ملکی | شنبه، 18 دی 95

بازار ملک از نگاه مطبوعات 18-10-95

روزنامه همشهری - معاملات مسکن نصف شد

حجم معاملات مسکن کشور به نصف کاهش یافته است. به گفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک ، در ۱۱ روز دی‌ ماه امسال‌ ۱۸ هزار و ۱۴۹ قرارداد خرید و فروش در کشور ثبت شده که نسبت به‌ مدت مشابه سال قبل ، حدود ۳۴ هزار قرارداد ، کاهش چشمگیری نشان می‌ دهد.

حسام عقبايي مي‌ گويد : در 11روز دي ، معاملات مسكن نزديك به 50 درصد كاهش يافته و مي‌ توان گفت بازگشت به ركود داشته‌ ايم چرا كه پيش‌ بيني مي‌ كرديم افزايش 8 ماهه حجم معاملات در تهران به سطح كشور نيز تسري پيدا كند.

رئيس اتحاديه مشاوران املاك ادامه داد : در ۱۱‌روز دي ، معاملات شهر تهران نيز با حدود 7.6 درصد كاهش به 5 هزارو ۷۲۲ قرارداد رسيده است.

اين ميزان در مدت مشابه سال قبل ، 6هزار و ۱۹۵ قرارداد بود. عقبايي اظهار كرد : احتمالا تا پايان سال شاهد افزايش نسبي معاملات در شهر تهران خواهيم بود با اين حال ظرفيت افزايش قيمت مسكن وجود ندارد.

روزنامه جام جم - گرانی دلار غول مسکن را بیدار می کند

رئیس انجمن صنفی کارفرمایی انبوه‌ سازان مسکن و ساختمان استان تهران با بیان اینکه افزایش نرخ ارز و دلار موجب بالا رفتن قیمت تمام شده مسکن می شود و این یک خطر برای افزایش قیمت مسکن در آینده است گفت : مشکل انبوه سازان در ساخت و ساز نبود نقدینگی است که به دلیل فروش نرفتن واحدهای مسکونی ساخته شده به وجود آمده است.

حسن محتشم با اشاره به نوسانات نرخ ارز در یک ماه اخیر و تاثیر آن بر بخش مسکن گفت : قطعا افزایش نرخ دلار به خودی خود بر سایر کالاها و مصالح ساختمانی مرتبط با ساخت و ساز مسکن تاثیرگذار خواهد بود

بنابراین دولت و وزارت راه و شهرسازی باید توجه کنند که حال به دلیل رکود حاکم بر بازار مسکن باید از انبوه سازان حمایت بیشتری شود تا ساخت و ساز بیش از این در رکود باقی نماند.

وی افزود : ادامه رکود ساخت و ساز موجب خواهد شد تا فاصله بزرگی میان عرضه و تقاضا بوجود بیاید در نتیجه کمبود عرضه در آینده بسیار خطرناک خواهد بود.

روزنامه دنیای اقتصاد - تودیع مسکن مهر با چهار گام

 آخرین «فرصت مالی» برای تکمیل نیمه‌ تمام‌های «مسکن ‌مهر» با افزایش 10 میلیون تومانی سقف تسهیلات بانکی مخصوص این پروژه‌ ها ، در اختیار عوامل طرح قرار گرفت.

عمر 10 ساله ساخت‌ و‌ سازهای مسکن مهر نشان می‌ دهد تودیع این طرح در پایان دولت یازدهم ، منوط به تخصیص بهینه «وام اضافه» به پیمانکاران است که برای این منظور، مدیران مسکن مهر باید قبل از تزریق منابع جدید ، ابتدا 4 گام اصلاحی برای پروژه‌ های معلق و دارای تاخیر مکرر بردارند. مراحل ساخت نزدیک به 300 هزار واحد مسکونی مهر هنوز به اتمام نرسیده است.

روزنامه خراسان - تکاپوی پیمانکاران برای افزایش قیمت و مخالفت وزارت شهرسازی

افزایش 10 میلیون تومانی وام مسکن مهر در حالی به تصویب شورای پول و اعتبار رسید که برخی زمزمه ها از افزایش قیمت توسط پیمانکاران ، به گوش می رسد.

با این حال قائم مقام وزیر راه تاکید کرد : افزایش تسهیلات ارتباطی به افزایش قیمت واحدهای مسکونی مهر ندارد و هیچ گونه افزایش قیمت مجدد نخواهیم داشت.

شورای پول و اعتبار دو شب قبل با افزایش سقف فردی تسهیلات مسکن مهر به 40 میلیون تومان موافقت کرد و قرار شد تا این افزایش قیمت 10 میلیون تومانی به سقف تسهیلات فردی و تمام واحدهای مسکن مهر طبق شروطی تعلق بگیرد.

بر این اساس ، تمام واحدهای مسکن مهر سراسر کشور که واحدهای آن ها فروش اقساطی نشده و دفترچه اقساط دریافت نکرده‌اند و نیاز به پول دارند مصوبه جدید شورای پول و اعتبار شامل حال‌شان خواهد شد.

بانک مرکزی نیز باید این مصوبه را به بانک مسکن ابلاغ کند تا این مصوبه قابلیت اجرایی پیدا کند.

با این حال و طبق گفته برخی از مسئولان ارشد وزارت راه ، برخی از سازندگان و پیمانکاران مسکن مهر بهانه جویی‌ های خود را آغاز کرده و در صدد بالا بردن قیمت ساخت هستند و اظهار می‌ کنند که قیمت‌ های کنونی ساخت پایین است.

منبع:
دلتا

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما اولین باشید.

ارسال نظر شما

جشنواره لبخند طلائی دلتا همیـن حالا در جشنواره شرکت کنید