اخبار ملکی | شنبه، 18 دی 95

زور دلار به رکود مسکن نمی رسد

به گفته یک کارشناس مسکن تب دلار در روزهای آینده فروکش می‌ کند اما اگر بازار مسکن در شرایط رونق بود و نرخ دلار صعودی می‌ شد می‌توانست اثر تورمی در مسکن ایجاد کند.

به گزارش سایت دلتا به نقل از ایسنا، عباس زینعلی گفت : نرخ دلار در روزهای اخیر به سرعت افزایش یافت اما به نظر می‌ رسد در حال فروکش کردن است و به نوعی تحت کنترل قرار می‌ گیرد.

با مهار افزایش سریع نرخ دلار که تا ۴۱۵۰ تومان هم رسیده بود هم‌ اکنون به کمتر از ۴۰۰۰ تومان رسیده است.

ولی اگر فرض را بر این قرار دهیم که نرخ دلار بالا خواهد رفت روی قیمت مصالح و دستمزدها تاثیر می‌ گذارد کما این‌که در روزهای اخیر نیز سریعا اثرگذار بود.

اما رونق واقعی و خارج شدن مسکن از رکود نیازمند بسترهای اقتصادی و افزایش بودجه‌ های عمرانی دولت است که هم‌ اکنون چنین شرایطی حاکم نیست.

وی افزود: برای تحرک ‌بخشیدن  به بازار مسکن خیلی از عوامل دیگر باید تحریک شود تا بازار مسکن دچارافزایش قیمت و به تبع آن رونق شود.

یکی از این عوامل ، موضوع پیش‌ فروش است که از حدود شش ماه پیش به صورت قانونی و رسمی متوقف شده است. هم‌ اکنون سازندگان به طورقانونی نمی‌ توانند اقدام خاصی صورت دهند ؛ چرا که طبق دستور وزارت راه و شهرسازی از تبلیغ و آگهی منع شده‌ اند.

این کارشناس مسکن با بیان این‌ که رکود اقتصادی نیز رکود مسکن را تشدید کرده است ، گفت : دولت در این سال‌ ها بسته‌ ی تعریف شده‌ ای برای رونق‌ بخشی به معاملات مسکن و تحریک تقاضا عرضه نکرده ودر نتیجه همه در حالت سکوت و انتظار به سر می برند.

در این شرایط مردم پول‌ های خود را درجایی امن (بانک ) گذاشته ‌اند تا سود حاصل از این پول را مصرف کنند. این حالت انتظار حدود ۵ سال ادامه یافته و احتمالا تا زمانی که قیمت نفت بالا نرود هنوز در این وضعیت خواهیم بود.

این کارشناس مسکن با بیان این‌ که دولت با افزایش احتمالی قیمت نفت قطعا سرمایه‌ ها را به بخش مسکن تزریق می‌ کند گفت : دولت برای کنترل تورم وحشتناک قبل سیاست‌ های انقباضی را پیش گرفت که پول را به طور مستقیم وارد بازارنکند ؛ زیرا اگر تورم ، مهار نمی شد اقتصاد به هم می‌ریخت.

دولت در این خصوص موفق بود ولی تبعات سیاست‌ های انقباضی رکود طولانی است. در این شرایط سرمایه‌ گذار پولش را در جای امن قرار می‌ دهد و این دوره رکود طولانی ناشی از خواب سرمایه‌ ها در بانک‌ ها است.

وی خاطرنشان کرد : در سال‌ های گذشته با مازاد عرضه و بازار ضربتی مسکن مهر مواجه شدیم که قصد داشت نیازهای کوچک را سازماندهی کند.

ساخت و ساز انبوه در مسکن مهر آغاز شد اما به دلیل مشکلات پیش‌ آمده موفق به جذب سرمایه نشد. با هجوم تسهیلات بانکی در بازار و ساخت انبوه در نقاطی که بسترسازی لازم نشده بود سرمایه‌ ها معطل شد.

بنابراین بانک‌ ها دیگر توانایی مالی ندارند که پولی به بازار تزریق کنند. همان‌ طور که می‌ دانیم بخش عمده‌ ای از معاملات مسکن به بازار تسهیلات وصل بود ولی با توجه به فرار بانک‌ ها از ارایه تسهیلات ریز، معاملات متوقف شده است.

منبع:
دلتا

نظرات کاربران

دانشمند
شنبه، 18 دی 95
خدایا امیدوارم قیمت مسکن افزایش پیدا نکنه تا ما قشر فقیر جامعه بتونیم یه سرپناه 40 متری برای خودمون بخریم.این بساز بفروش ها که امان مردم بریدند کسی هم نظارت نمی کنه .

ارسال نظر شما