اخبار ملکی | جمعه، 17 دی 95

تعداد معاملات مسکن به نصف رسید

تعداد معاملات مسکن کشور به نصف کاهش یافته است.

به گفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک ، تا روز۱۱ دی ‌ماه امسال‌ ۱۸ هزار و ۱۴۹ قرارداد خرید و فروش در کشور ثبت شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال که حدود ۳۴ هزار قرارداد بوده است  کاهشی چشمگیرداشته است.

به گزارش سایت دلتا حسام عقبايي مي‌ گويد : با گذشت 11روز از دي ماه امسال ، معاملات مسكن نزديك به 50 درصد كاهش يافته و مي‌ توان گفت به ركود بازگشته ‌ايم چراكه پيش‌ بيني مي‌ شد افزايش 8 ماهه میزان معاملات در تهران به سطح كشور نيز تسري یابد.

رئيس اتحاديه مشاوران املاك افزود : تا 11‌ ديماه امسال ، معاملات شهر تهران نيز با حدود 7.6 درصد كاهش به 5 هزار و ۷۲۲ قرارداد رسيده است.

اين ميزان در مدت مشابه پارسال ، 6 هزار و ۱۹۵ قرارداد بود. عقبايي گفت: احتمالا تا پايان سال افزايش نسبي معاملات در شهر تهران را شاهد خواهيم بود با اين حال نرخ مسكن ظرفیت افزایش ندارد.

کاهش 46.6 درصدي معاملات مسكن كشور در حالي اتفاق مي‌ افتد كه آخرين گزارش بانك مسكن از تحولات بازار مسكن شهر تهران در آذر 95 نيز روند رو به کاهش معاملات در بازار مسكن را تأييد مي‌ كرد.

آمارهاي بانك مركزي نشان مي‌ داد كه تعداد معاملات مسكن در شهر تهران در 9‌ ماه امسال حدود 8.6 درصد در مقایسه با ‌مدت مشابه پارسال افزايش داشته است.

حامد مظاهريان ، معاون مسكن و ساختمان وزير راه و شهرسازي نيز با استناد به این موضوع اظهار داشت : دوران ركود بازار مسكن به پايان رسيد.

اما اين گزارش نشان مي‌ داد كه معاملات آپارتمان‌ هاي مسكوني شهر تهران در آذر 95 در مقايسه با‌‌ماه قبل ۵.۱ درصد و ‌ماه مشابه پارسال ۵.۹ درصد كاهش يافته و روند رو به کاهش معاملات در بازار مسكن به خوبی دیده می شود.

رئيس اتحاديه مشاوران املاك درباره علت كاهش معاملات مسكن در آذرماه امسال در مقایسه با پارسال گفت : چون برنامه ای جامع در حوزه اقتصادي ايران وجود ندارد ، تحليل‌ ها و گمانه ‌زني‌ ها تحت‌ تأثير بسياري از شرايط مقطعي قرار مي‌ گيرد.

عقبايي افزود : پيش‌ بيني اين بود كه با توجه به سياست‌ هاي دولت خروج از ركود تسریع شود كه اين اتفاق در آبان افتاد و تعداد معاملات حدود ۱۸‌درصد افزایش یافت ، اما در آذرماه كاهش معاملات را شاهد بوديم.

به گفته او تعداد قراردادهاي تهران در آذر حدود ۱۳ هزار مورد بود ، در حالي‌ كه اين تعداد در مدت مشابه پارسال  به ۱۵ هزار مورد مي‌ رسيد.

عقبايي تأكيد كرد :علت كاهش تعداد معاملات آذر ، فصل سرما نبود بلكه پايين بودن انگيزه بازار براي سرمايه‌ گذاري در اين حوزه دلیل کاهش معاملات شد و در اين ميان افزایش  نرخ دلار هم به اين نابساماني كمك كرد.

منبع:
دلتا

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است، شما اولین باشید.

ارسال نظر شما

جشنواره لبخند طلائی دلتا همیـن حالا در جشنواره شرکت کنید